Przy ul. Sienkiewicza 29 funkcjonuje już pełną parą Centrum Re-Start, którego działania koordynuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W wyremontowanej placówce, oficjalnie otwartej w poniedziałek (13 maja), 10 osób bezrobotnych ma zajęcia aktywizujące i ułatwiające im powrót na rynek pracy. Wykonują m.in. prace krawieckie i stolarsko-tapicerskie, za które otrzymują wynagrodzenie.

Projekt „Centrum RE-Start – kompleksowy program reintegracji społeczno-zawodowej w Opolu” realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu. Jego wartość to 1,5 mln zł i potrwa dwa lata.

– Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych. Dzięki nim udało się wyremontować to miejsce i przygotować stanowiska do pracy. Z tej dotacji pochodzą też wynagrodzenia dla naszych podopiecznych – mówi Maciej Baumert, kierownik Klubu Integracji Społecznej funkcjonującym w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. 

W projekcie biorą udział osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej i jednocześnie bezrobotne. W każdej z trzech edycji szkoli się 10 uczestników.

– Przy współpracy z Urzędem Pracy i naszymi pracownikami socjalnymi prowadzimy rekrutację osób, które już wcześniej korzystały z naszej pomocy. Teraz wybrana grupa 10 osób otrzymuje kompleksowe wsparcie – wyjaśnia.

Na czym wsparcie Centrum Re-Start polega?

– Przez pół roku, 10 osób uczestniczy w treningu pracy, za który otrzymuje wynagrodzenie – stypendium za udział. To 1500 zł za wypracowanie 120 godzin w miesiącu. Reszta czasu to działania z zakresu aktywizacji społecznej – wylicza Maciej Baumert.

Podczas zajęć bezrobotni nabywają konkretne umiejętności zawodowe lub mogą praktykować swoje  wyuczone zawody. Wszystko to pod okiem instruktorów integracji zawodowej.

– Mamy warsztat krawiecki oraz stolarsko-tapicerski. Nasi podopieczni wykonują prace na rzecz seniorów i innych mieszkańców Opola odświeżając np. meble. Jest też trzeci warsztat, remontowo-budowlany, działającym poza siedzibą przy Sienkiewicza, m.in. w mieszkaniach naszych podopiecznych – opowiada.

W warsztacie krawieckim pracuje jedna pani, jedna natomiast należy do ekipy remontowo-budowlanej. Czterech panów szkoli się w warsztacie stolarsko-tapicerskim.

– Staramy się odnawiać różne meble, najczęściej krzesła, biurka i taborety. To początek, więc większych rzeczy jeszcze nie mieliśmy. Głównie seniorzy przynoszą te rzeczy – mówi pan Stanisław. – Byłem bezrobotny i gdy dowiedziałem się o tym programie, chętnie się zgodziłem na udział. Nie siedzę w domu, mam zajęcie i bardzo się z tego cieszę.

– Trafiłem tu z bezrobocia. Wcześniej byłem pięć lat na rencie i mi ją zabrali. Z zawodu jestem tapicerem z 23-letnim stażem pracy, więc tutaj pracuję w swoim fachu. Teraz jest sześć sztuk krzeseł do naprawienia. Trafiają się nowe zlecenia. Po 60. ciężko znaleźć pracę – mówi pan Marcin.

– Poza tym są spotkania z psychologiem, prawnikiem. Wiele cennych rad można uzyskać, m.in. jak rozmawiać z pracodawcą. 

Kolejna edycja rozpocznie się we wrześniu, obecnie startuje rekrutacja. Osoby zainteresowane mogą się zgłosić do Klubu Integracji Społecznej w MOPR przy ul. Małopolskiej 29 a lub bezpośrednio do Centrum Re-Start.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.