Na Opolszczyźnie rośnie liczba punktów, w których można sobie zrobić bezpłatny test antygenowy. Od poniedziałku będzie to możliwe także w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.

Przypomnijmy, bezpłatne wymazy robi już około 20 aptek w całym województwie, a także 116 Szpital Wojskowy w Opolu, który testuje przez całą dobę 7 dni w tygodniu.

Nowy punkt wymazów w opolskim USK będzie działał od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-18.00 w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej, na poziomie 0.

– W wyremontowanej części laboratorium przygotowaliśmy osobne pomieszczenia, właśnie do przeprowadzania takich badań – mówi Ewa Gawrylak-Dryja, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej.

Wynik wymazu będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. Pacjenci skierowani na wymaz przez sanepid informację o wyniku badania otrzymają też SMS-em. Wynik jest ważny przez 48 godzin od chwili wymazu i tylko na terenie Polski. Nie uprawnia on np. do wjazdu do innego kraju.

W laboratorium USK można wykonać też wykrywające koronawirusa odpłatne testy antygenowe oraz PCR-NAAT. Wynik takich testów (z tłumaczeniem w języku obcym) są uznawane przy wjeździe do innego kraju, w zależności od obowiązujących w danym państwie przepisów epidemiologicznych.

USK informuje także, ze punkt szczepień przeciwko Covid-19 w USK będzie dodatkowo pracował w soboty 5 i 12 lutego, w godzinach 9-14. Z tych szczepień mogą skorzystać osoby od 16 roku życia.

Do wyboru są szczepionki firm Pfizer, Moderna i Johnson@Johnson. Jako dawki przypominające podawane są szczepionki Pfizer lub Moderna.

Szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat odbywają się w gabinecie pediatrycznym USK w środy w godzinach 8-15. Natomiast nastolatkowie w wieku 12-16 lat i osoby starsze mogą korzystać ze szczepień także od poniedziałku do piątku.

Punkt szczepień działa w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 8.00-15.00, natomiast we wtorki i czwartki – od 8.00 do 18.00.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 47534 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, z tego 1071 na Opolszczyźnie. Z powodu Covid-19 zmarło 246 osób, w tym 9 mieszkańców naszego regionu.

W szpitalach z powodu ciężkiego przebiegu Covid-19 przebywa 17262 pacjentów, o 451 więcej niż w czwartek.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.