Woda jest niezbędna do życia. Przyzwyczailiśmy się do tego, że jest dla nas w pewien sposób substancją oczywistą. Tymczasem woda kryje w sobie wiele ciekawostek.
1. Dzienne zapotrzebowanie na wodę
Przyjmuje się, że zalecane dzienne spożycie wody powinno wynosić około 1,5 l. W dużym przybliżeniu można powiedzieć, że płyny takie, jak: sok, kawa czy herbata można potraktować jako „1/2”. Oznacza to, że szklanka herbaty odpowiada 1/2 szklanki wody. Dodatkowo, dość dużo tego związku dostarczamy z pożywieniem – owocami, warzywami, a nawet chlebem (zawartość wody w pieczywie wynosi około 30 proc.). Owe 1,5 l jest jednak bardzo ogólnym wskaźnikiem, zapotrzebowanie na wodę wzrasta u osób prowadzących aktywność fizyczną, przebywających w wysokich temperaturach (np. w lecie, ale też korzystających z solarium), a nawet palących papierosy. Ów wzrost może być znaczny i sięgać 3-5 l na dobę.
2. Wodne anomalie
Pierwszą z nich jest gęstość wody, której największą wartość można odnotować w temperaturze +4°C. Jest to bardzo istotna cecha, dzięki której lód, jako lżejszy, w zbiornikach wodnych tworzy się na ich powierzchni, a w wodzie pod pokrywą lodową, mogą w okresie zimowym żyć organizmy wodne. Do innych anomalii zalicza się obniżanie się temperatury wrzenia wody przy spadku ciśnienia, np. na szczycie Mount Everest woda wrze w zaledwie 68°C podczas gdy woda w głębi oceanu w pobliżu otworów geotermalnych może pozostać w postaci ciekłej w temperaturze znacznie wyższej niż 100°C . Ciekawym zjawiskiem jest także wzrost objętości wody o około 10% przy zamarzaniu. Następną ciekawostką jest fakt, iż ogólna ilość wody na Ziemi pozostaje niezmienna od milionów lat, zmienia się jedynie jej stan skupienia. Oznacza to ,że woda, którą pijemy jest tą samą wodą którą piły kiedyś dinozaury.
3. Ubytek wody pogarsza samopoczucie
Już ubytek 2 proc. wody może powodować zawroty głowy, nudności, problemy z koncentracją i logicznym myśleniem, nie mówiąc o znacznym pogorszeniu zdolności wysiłkowych. Przy długotrwałej niewystarczającej podaży wody pojawia się suchość skóry, śluzówek, czy tworzenie się kamieni nerkowych. Z naukowego punktu widzenia, utrata 10-20 proc. wody, w większości przypadków powoduje śmierć. Całkowitej wymiany wody organizm człowieka dokonuje średnio co 1,5 miesiąca
4. Woda w żywności
Do produkcji żywności potrzeba wielkich ilości wody. 1000 l wody wystarcza do wytworzenia 5 kg kapusty, 2,2 kg pomidorów, litra mleka, ale tylko 0,065 kg wołowiny. Do wytworzenia żywności wegetariańskiej potrzeba mniej wody, ale produkcja mięsa jest bardzo wodochłonna.
5. Ćwiczenia bez nawadniania są nieskuteczne
Badania pokazują, że osoby, które podczas treningu nie spożywają wody, mają znacznie wyższy poziom kortyzolu oraz niższy testosteronu. Tak zachwiana równowaga hormonalna sprzyja rozpadowi tkanki mięśniowej. Można pokusić się o stwierdzenie, że wysiłek fizyczny bez spożycia odpowiedniej ilości płynów przynosi więcej złego niż dobrego.
6. Droga woda
W niektórych miejscach, np. w drogich sklepach na zachodnioeuropejskich lotniskach, czy w luksusowych hotelach, trzeba sporo zapłacić za butelkę wody mineralnej – nawet 6 Euro za pół litra.
7.Czy można wypić za dużo wody?
Owszem, jest możliwe spożycie zbyt dużej ilości wody. Wydajność naszych nerek wynosi około 0,6-1,5 l moczu na godzinę. Więc jeśli pije się więcej niż te ilości, lub z przyczyn chorobowych nie możemy pozbyć się odpowiednio szybko wody z naszego organizmu, może wystąpić zjawisko przewodnienia organizmu. Symptomy przewodnienia to m.in. nudności, torsje, duszność, obrzęki, narastające zaburzenia świadomości, skurcze mięśni, drgawki a nawet w skrajnych przypadkach śpiączka
8. Nie ma znaczenia kiedy pijesz wodę
Wiele niejasności krąży również wokół pory jej spożycia, szczególnie w kontekście posiłku. Niektórzy mówią, że nie należy pić jej przed posiłkiem, inni, że spożycie w trakcie jedzenia jest niedopuszczalne, jeszcze inni – kategorycznie zabraniają picia po jedzeniu. W każdej teorii jest ziarno prawdy, polecam jednak zdroworozsądkowe podejście – pijcie, kiedy macie ochotę. Czy będzie to przed, w trakcie, czy po posiłku, nie będzie to miało ogromnego znaczenia.
Źródła:
https://www.zwik-grodzisk.pl/odwodnienie-terenu/24-b%C4%85d%C5%BA-ekologiczny/159-czy-wiesz,-%C5%BCe-czyli-ciekawostki-na-temat-wody.html
https://nieistotna.pl/ciekawostki/fakty-na-temat-wody
https://joemonster.org/art/37364
https://wikkrzeszowice.pl/ciekawostki-o-wodzie/
https://ciekawe.onet.pl/fototematy/osiem-rzeczy-ktorych-nie-wiedziales-o-wodzie,5524939,14407846,galeria-maly.html
https://www.pij-wode.pl/ciekawostki.html
https://www.pfozw.org.pl/zrodlo-wiedzy/w-budowie-7/
https://www.wlin.pl/rola-wody/mapa/10-ciekawostki-zwiazane-z-woda/