Dobiegły końca prace związane z powstaniem rzeźb przy Stawie Zamkowym. Z tej okazji zorganizowany został także plener rzeźbiarski dla mieszkańców oraz turystów. Powstałe figury są połączeniem miasta Niemodlina z morawskim Prażmem.
W drewnianych pniach wyrzeźbiono: hrabiego Johanna Nepomucena Karla Praschmę, sokoła wraz z herbem rodu Praschmów i herbami miast partnerskich, rybaka wyławiającego karpie oraz Christopha Liebicha – leśnika wywodzącego się z Niemodlina, założyciela „Praskiej Szkoły” leśnictwa.
W zorganizowanym plenerze rzeźbiarskim brali udział artyści z Polski i Czech: Stanisław Kilarecki, Frantisek Vitasek, Ignacy Nowodworski oraz Miroslav Gross. To wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu „Transgraniczne dziedzictwo rodu Praschma – II etap – Przywrócenie pamięci”. Współfinansowany jest on ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska oraz ze środków budżetu państwa RP w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad.
Od 2013 r. Prażmo, położone na Morawach, jest miastem partnerskim Niemodlina. Zostało ono założone przez ród Praschmów w 1777 roku. A ta sama rodzina, która przybyła do Niemodlina w XVII w. przyczyniła się do rozwoju miasta oraz okolic. Rzeźby stanowią kolejną atrakcję na wspólnym transgranicznym szlaku.
Fot.: UM Niemodlin