![Dawid Korbaczyński z Mikromusic: „Robimy takie piosenki, których sami lubimy słuchać” [AUDIO]](https://opowiecie.info/wp-content/uploads/2018/06/mikromusic-koncert-wystep-festiwal-festival-na-festiwalu-festivalu-ksiazki-w-opolu-opole-czerwiec-2018-ncpp-tomasz-chabior-009.jpg)
Dawid Korbaczyński podczas koncertu na 3. Festiwalu Książki w Opolu © Tomasz Chabior
Muzykę Mikromusic trudno przydzielić do jakiegokolwiek gatunku. Grupa wydała już dziewięć znacząco różniących się od siebie płyt – sześć studyjnych i trzy koncertowe, bo to właśnie podczas występów na żywo artyści z Wrocławia dostarczają swoim słuchaczom największą porcję muzycznych doznań. O długiej znajomości z wokalistką Natalią Grosiak, twórczości zespołu i gatunku, który najprawdopodobniej reprezentuje Mikromusic opowiedział Dawid Korbaczyński – gitarzysta zespołu.
Zespół powstał w 2002 roku, ale jego założyciele – wokalistka Natalia Grosiak i gitarzysta Dawid Korbaczyński – poznali się dużo wcześniej na warsztatach bluesowych w Bolesławcu.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– mówi Dawid Korbaczyński.
Na początku Mikromusic było duetem Natalii Grosiak i Dawida Korbaczyńskiego. Z czasem skład się powiększał, a zespół zaczynał odnosić pierwsze sukcesy. W 2003 roku grupa zajęła 2. miejsce na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, a rok później została finalistą Debiutów na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Znaczący wpływ na rozwój zespołu miało pojawienie się w jego szeregach Roberta Szydły. Razem z nim Mikromusic w 2006 roku wydało debiutancki krążek – „Mikromusic”.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– mówi Dawid Korbaczyński.
Obecnie w skład zespołu – oprócz Natalii Grosiak, Dawida Korbaczyńskiego i Roberta Szydły – wchodzą także Adam Lepka (trąbka), Łukasz Sobolak (perkusja), Robert Jarmużek (instrumenty klawiszowe) i Piotr Pluta (realizacja dźwięku).
Muzycy z Wrocławia w swoim dorobku mają już dziewięć płyt – sześć studyjnych i trzy koncertowe. Ostatnia z nich – „Tak mi się nie chce” – została ciepło przyjęta przez fanów, a promujący ją tytułowy singiel w serwisie YouTube obejrzało ponad 5,1 mln osób.
Do najbardziej znanych utworów Mikromusic należą „Takiego chłopaka”, „Piękny chłop” „Niemiłość” oraz piosenki ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Chemia” Bartosza Prokopowicza – „Bezwładnie” i „Dom”. Sporą popularnością cieszą się również kawałki z najnowszej płyty – „Tak mi się nie chce”, „Na krzywy ryj” i „Synu”.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– mówi Dawid Korbaczyński.
Oczywiste jest to, że osoby sięgające po Mikromusic mają swoje ulubione utwory i krążki. Z kolei sami członkowie zespołu najbardziej lubią ostatnie ze swoich płyt, ponieważ są im najbliższe.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– mówi Dawid Korbaczyński.
Mikromusic tworzy muzykę bez etykiety. Trudno przydzielić ją do jakiegokolwiek konkretnego gatunku – style poszczególnych piosenek często zasadniczo się od siebie różnią, a największą rozbieżność widać pomiędzy kolejnymi płytami będącymi – jak powiedział Dawid Korbaczyński – rejestracją zespołu w danym momencie.
W twórczości Mikromusic dostrzec można elementy jazzu, trip-hopu, rocka, muzyki ludowej i elektroniki. Sami artyści znaleźli dla swojej muzyki jeszcze inne określenie.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– mówi Dawid Korbaczyński.
Teksty pisane przez Natalię Grosiak są niebanalne, widać w nich rękę kobiety-artystki, a jej niezwykły wokal doskonale współgra z komponowaną przez zespół muzyką. Dawid Korbaczyński nie chciał jednak mówić o ich przesłaniu, ponieważ sztuka broni się sama, a interpretować należy ją indywidualnie.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– mówi Dawid Korbaczyński.
Zespół Mikromusic ostatni raz w powiecie opolskim wystąpił w piątek (15 czerwca 2018) podczas 3. Festiwalu Książki w Opolu. Zgromadzona pod sceną publiczność nie była przypadkowa – osoby, które przyszły na koncert znały grane przez zespół utwory, a „Tak mi się nie chce” i „Niemiłość” śpiewały razem z Natalią Grosiak.
Źródło: kanał zespołu w serwisie YouTube