Defibrylatory to urządzenia wykorzystywane podczas reanimacji w celu przywrócenia prawidłowego rytmu serca. Niedawno zamontowano je w dziesięciu miejscach publicznych w Opolu. Na ich użycie potrzeba niecałych pięć minut i jest to dziecinnie proste. Przekonywali o tym młodzież i seniorów w poniedziałek (3 grudnia) ratownicy medyczni w Stegu Arenie.

– Defibrylatora należy użyć w każdym przypadku gdy osoba straciła przytomność i przestała oddychać prawidłowo. Nie ma żadnych przeciwwskazań dla osób z wszczepionym rozrusznikiem czy kobiet w ciąży. Nie używa się go jedynie w przypadku niemowląt, które nie mają roku – informuje Renata Bułak, ratownik medyczny z firmy AEDMAX.

Defibrylatory w 10 punktach Opola. Ponad 600 osób dowiedziało się, jak ratować nimi życie. Zobacz film! [WIDEO, ZDJĘCIA]

– Zadaniem urządzenia jest wytrącenie serca z chaotycznej pracy, po prostu je resetuje. Może się okazać, że jeśli rozpoczniemy uciśnięcia klatki piersiowej i użyjemy defibrylatora jeszcze przed przyjazdem karetki, poszkodowany odzyska prawidłowy rytm serca.

Ratowniczka podkreśla, że nie ma większego stresu niż fakt, że ma się czyjeś życie w rękach, ale z drugiej strony nie ma też większej satysfakcji niż świadomość, że się je uratowało.

– Nie ma też gwarancji, że nasze działania przyniosą skutek, ale świadomość, że zrobiliśmy absolutnie wszystko, co w tej sytuacji udało się zrobić jest naprawdę pomocna – podkreśla.

 Jak użyć defibrylatora?

Zanim przystąpimy do akcji reanimacji, należy wezwać pogotowie lub wskazać osobę, która to zrobi.

Należy się upewnić, że poszkodowany nie oddycha, rozpiąć mu koszulę i postępować zgodnie z krótkimi instrukcjami głosowymi, które usłyszymy po otworzeniu defibrylatora – małego pojemnika, często przypominającego apteczkę.

– Przed chwilą pierwszy raz w życiu widziałam defibrylator. Jego obsługa zajęła mi trzy minuty – przekonuje Władysława Drewniak z Opola, jedna z uczestniczek.

– To banalne i nie ma się czego bać! Wystarczy otworzyć pojemnik, słuchać instrukcji głosowych, przykleić elektrody na gołej skórze klatki piersiowej, tak jak narysowano na obrazku i wcisnąć świecący guzik. Byłabym z siebie dumna, jeśli przywróciłabym komuś życie. Chciałabym, aby mi też ktoś pomógł w razie kłopotów – dodaje.

Szkolenia przeszła opolska młodzież.

– Dowiedziałem się, na czym polegają prawidłowe uciski, jak działa defibrylator. Nie bałbym się teraz komuś pomóc. Trzeba zachować tylko spokój, przełamać opór i zrobić cokolwiek. Każdy tak naprawdę jest w stanie pomóc uratować życie – uważa Damian Sulikowski z opolskiego ekonomika.

Gdzie znajdziemy defibrylatory w Opolu?

Defibrylatory zamontowano na dziesięciu budynkach w Opolu w taki sposób, aby każdy miał do nich dostęp.

– Dodając do tego ratusz w Opolu, to już jedenaście urządzeń. One znajdują się także na obiektach przedsiębiorców prywatnych – informuje Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.

– Jednak sam defibrylator nie wystarczy do uratowania życia, potrzebny jest też człowiek, który wie jak się nim obsłużyć. Ta wiedza jest szczególnie ważna w tak stresującej sytuacji.

Podczas edukacyjnej akcji Bezpieczne Opole ponad 600 osób otrzymało pełne instrukcje, jak należy postępować przypadku utraty przytomności i zatrzymania oddechu.

Młodzież szkolna, seniorzy i wszyscy, którzy pojawili się w Stegu Arenie mogli poćwiczyć w poniedziałek udzielanie pierwszej pomocy i obsługę defibrylatora na fantomach.

– Szczególnie seniorzy są narażeni na choroby układu krążenia, ale zaprosiliśmy też młodzież, która dziś otrzymała jedną z najważniejszych lekcji w życiu. Pamiętajmy, że o życiu ludzkim czasem decydują zaledwie 4 minuty. Jesteśmy w porozumieniu z Wydziałem Oświaty, aby takie szkolenia były prowadzone także w podczas lekcji – zapowiada wiceprezydent.

Urządzenia są umieszczone w kapsułach na 10 budynkach. Są to:

– Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Minorytów 4),
– Lodowisko „Toropol” (Wyspa Pasieka),
– Zoo  (Wyspa Bolko),
– Kryta Pływalnia „Akwarium” (ul. Ozimska 48 b),
– Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 (osiedle Chabry),
– Miejski Stadion Lekkoatletycznyo im. Opolskich Olimpijczyków (osiedle Armii Krajowej),
– Żłobek nr 9 (Osiedle Armii Krajowej),
– Centrum Wystawienniczo – Kongresowe (Półwieś),
– Zespół Szkół Budowlanych im. Jana Pawła II (Zaodrze),
– Żłobek Pomnik Matki Polki (ul. Dambonia 3, Zaodrze).

ZOBACZ TEŻ:

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.