Kolejne przedstawienia Opolskiego Teatru Lalki i Aktora zakwalifikowały się do krajowych festiwali teatralnych.
Po ostatnich sukcesach związanych z kwalifikacją do finału 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, o których informowaliśmy, rozpoczyna się etap prezentacji spektakli poza siedzibą. Przedstawienia zostały zakwalifikowane do udziału w ważnych festiwalach teatralnych, które odbędą się jeszcze w tym sezonie.
Już w najbliższy wtorek (22 maja) wystawiony będzie spektakl „Mała Draka o zwierzakach” Maliny Prześlugi w reżyserii Ewy Piotrowskiej w Bielsku-Białej. Jest to XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej organizowany przez Teatr Lalek „Banialuka”. Na Festiwalu zostanie pokazanych ponad 20 spektakli przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zarówno z Polski, jak i zagranicy (Japonia, Czechy, Węgry, Liban, Litwa, Słowenia). „Mała draka o zwierzakach” zostanie zaprezentowana we wtorek 22 maja 2018 roku dwukrotnie w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.
Następnie, 27 maja Opolski Teatr wystąpi ze spektaklem „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy w reżyserii Jacka Gębury w Warszawskich Spotkaniach Teatralnych – jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce. Program Festiwalu przewiduje prezentację dziewięciu spektakli dla dorosłych i sześciu dla dzieci. „Akademię Pana Kleksa” będzie można zobaczyć 27 maja 2018 o godz. 11:30 w Teatrze Studio w Warszawie.
Jako trzeci na festiwal wyrusza spektakl „Mała Mysz i Słoń do pary” Marty Guśniowskiej w reżyserii Agaty Kucińskiej. Zobaczy go publiczność wrocławska na 5. Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci, który organizowany jest przez Wrocławski Teatr Lalek. Główną ideą tego dość młodego festiwalu jest prezentacja najciekawszych spektakli dla dzieci. „Nowy teatr” organizatorzy rozumieją jako sięganie przede wszystkim do współczesnej dramaturgii, śmiałych reinterpretacji klasyki i nowoczesnych form inscenizacyjnych. „Małą Mysz…” zagrają 8 czerwca 2018 o godz. 11:00 na scenie Wrocławskiego Teatru Lalek.
Fot. G. Gajos, OTLiA