Co nowego w Urzędzie? Jak wygląda polityka kadrowa i co się zmieni od sierpnia? Rozmawiam z Piotrem Szlapą, wójtem gminy Dobrzeń Wielki
Panie Wójcie czy planuje Pan przebudowę kadrową urzędu?
Tak, zmiany są konieczne. Personalnie nie możemy stać w miejscu. Nie pozwala na to wiek pracowników i rotacja – ludzie zwyczajnie zmieniają pracę. Każdy ma prawo do emerytury, więc personel z niego korzysta. Ostatnio na emeryturę odeszła pani Basia, odpowiedzialna za utrzymanie porządku w Urzędzie, potem długoletni kierownik wydziału budownictwa. Zastąpi go pan Piotr Jonek, po urlopie będzie oficjalnie delegowany. Za moment odejdzie na emeryturę pani Teresa z wydziału budownictwa, specjalista od drogownictwa.
Czy planuje Pan zatrudnienie nowych pracowników?
Jak najbardziej. Ogłosimy konkurs do wydziału budownictwa, mamy tu braki kadrowe. Z uwagi na płace brakuje chętnych. Do wydziału oświaty nabór przeprowadzaliśmy trzykrotnie. Chętni, albo nie mają kwalifikacji, które w urzędzie na dane stanowisko są wymagane, a jak mają to nie odpowiada im pensja.
Jak będzie wyglądała struktura urzędu?
Od 1 sierpnia zmniejszamy ilość referatów, za to będzie więcej stanowisk samodzielnych. Jest to zgodne z naszymi wewnętrznymi przemyśleniami organizacyjnymi i wskazaniami Regionalnej Izby Obrachunkowej. Aktualny podział urzędu jest dostosowany do gminy sprzed podziału, a proszę pamiętać, że w ciągu kilku ostatnich lat odeszło prawie 20 osób. Reorganizacja jest koniecznością, kiedyś referaty były rozbudowane, dziś czasem kierownik jest szefem dla jednej osoby. Nie robiliśmy tego wcześniej, bo wiedziałem, że kilku pracowników jest w wieku emerytalnym lub tuż przed i za moment odejdą na zasłużony odpoczynek. Teraz nadszedł czas na dostosowanie i zrównoważenie pracowników do wymagań.
To nie wszystkie zmiany?
Tak, to prawda oprócz zmian w samym urzędzie radni postulują wprowadzenie kadencyjności na stanowiskach dyrektorów jednostek. Obecnie przygotowujemy się do przekształceń w Gminnym Ośrodku Kultury. Chcemy ujednolicić sposób zatrudniania osób funkcyjnych, by był taki sam we wszystkich jednostkach: kulturalnych, społecznych i oświatowych. Po spełnieniu wszystkich procedur ustawowych ogłosimy konkursy i powołamy tam dyrektorów.
Czy pełniący funkcje aktualnie będą mogli stanąć do konkursu?
Oczywiście, że tak. Każdy kto będzie spełniał warunki może wziąć udział.
Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia