Rozmowa z Wójtem gminy Dobrzeń Wielki Piotrem Szlapą.

Dobrzeń Wielki. Wiosenny boom inwestycyjny i społeczny

Co ciekawego dzieje się w maju w samorządzie?

– To miesiąc bardzo intensywnych prac remontowych. To także ważny czas dla szkół, a szczególnie maturzystów. Na wiosnę rozpoczynają się też różne wydarzenia plenerowe, w których chętnie uczestniczą nasi mieszkańcy.

Na jakim etapie są teraz, zaplanowane na ten rok, zadania inwestycyjne?

– Drugi kwartał roku rozpoczęliśmy w naszej gminie od wzmożonych prac remontowych dróg i obiektów oraz budowy oświetlenia. Prowadzimy  także przetargi  na roboty budowlane i pozyskujemy dotacje na kolejne inwestycje.

– Obecnie trwają prace  w urzędzie gminy. Budynek jest izolowany i docieplany. Wymieniane są okna. Pierwsze piętro zyskuje nowe instalacje wewnętrzne oraz wystrój.  Po zakończeniu remontu na piętrze przyjdzie czas na parter. Pomimo utrudnień urząd pracuje i przyjmuje klientów. Mamy nadzieję, że długo wyczekiwany remont zakończy się w tym roku.

– Kolejną ważną inwestycją jest przebudowa budynku mieszkalno-gospodarczego na Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego dla seniorów i niepełnosprawnych w Chróścicach. Teraz weryfikujemy dokumentację  przetargową.

Kiedy będzie podpisana umowa z wykonawcą?

– Umowa z wykonawcą będzie podpisana jeszcze w tym miesiącu. Warto dodać, że inwestycja w całości będzie finansowana ze środków pozabudżetowych. Referat Rozwoju pozyskał prawie pięć milionów złotych dofinansowania tego zadania z Programu Polski Ład i Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Mieszkańcy cały czas pytają o remonty dróg, co w tej kwestii robi gmina?

– W Chróścicach rozpoczęła się właśnie przebudowa ulic Sienkiewicza i Kwaśniej.  Wartość robót to ponad milion złotych. Ulica Polna również czeka w kolejce na remont. W ciągu kilku dni ogłoszone zostaną przetargi na to zadanie. Dofinansowanie zewnętrzne, w tym przypadku, wynosi prawie 240 tysięcy złotych. Dla miejscowość Dobrzeń Wielki przygotowywana jest dokumentacja remontu ulicy Sienkiewicza.  We wszystkich miejscowościach gminy prowadzone są także systematyczne remonty cząstkowe dróg. Zaprojektowano też budowę nowego oświetlenia o łącznej wartości prawie stu tysięcy złotych  – trzech opraw na ul. Kopernika i dwóch na ul. Morcinka w Dobrzeniu Wielkim. W Kup powstaną trzy nowe lampy na ul. Brzozowej i nad Ujściem w Chróścicach również trzy.

Dobrzeń Wielki. Wiosenny boom inwestycyjny i społeczny

Trwa remont budynku Urzędu Gminy w Dobrzeniu Wielkim (I piętro)

Ostatnio obserwujemy prace przy ścieżce rowerowej biegnącej z Dobrzenia Wielkiego do Kup?

– Mieszkańcy i turyści z niecierpliwością czekają na zakończenie remontu trasy rowerowej wraz z oświetleniem na tej drodze. Projekt jest  realizowany wspólnie z miastem Opole, dzięki czemu udało się zdobyć dofinansowanie w wysokości prawie miliona złotych. Znakomitym dopełnieniem zadania będzie oryginalne opracowanie tras rowerowych wraz z mapkami, które będą dostępne w Internecie. Przygotowaniem materiałów zajmuje się znany bloger rowerowy i podróżnik Pan Przemysław Supernak.

Niedawno dokonano odbioru świetlicy wiejskiej w Dobrzeniu Małym. Co się tam teraz dzieje?

– Ostatnio zakończyliśmy prace związane z  zagospodarowaniem terenu wokół świetlicy. Przysłowiową wisienką na torcie będzie ogród ziołowy zaprojektowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Dobrzenianki”. Projekt zdobył uznanie komisji konkursowej, działającej przy Stowarzyszeniu Aglomeracja Opolska i otrzymał nagrodę, która umożliwi założenie ogrodu. W najbliższym czasie obiekt zostanie także wyposażony w niezbędny sprzęt. Dodam, że  mieszkańcy Dobrzenia Małego czekają też na remont ulicy Odrzańskiej. Projekt tego zadania już jest  Teraz czekamy na nabór do konkursu, który pozwoli dofinansować remont.

Wiosna to czas matur, zbliża się także zakończenie roku szkolnego:

– Tak zawsze w maju kierujemy myśli w stronę maturzystów, ich nauczycieli i rodziców. Życzę wszystkim spokoju i wytrwałości w tych szczególnych dniach, a maturzystom bardzo dobrych ocen z egzaminu dojrzałości, które będą przepustką na wymarzone studia.

–  Maj  to także ważny miesiąc dla organów prowadzących szkoły, czyli dla jednostek samorządu terytorialnego. Nasza gmina nadzoruje pracę jednego z najstarszych liceów wiejskich w Polsce. Prowadzimy też technikum, szkołę branżową, cztery szkoły podstawowe oraz trzy przedszkola. Wspieramy także niepubliczne przedszkola  i żłobek. To bardzo duży wysiłek finansowy i organizacyjny ze strony naszej małej gminy. Jakość kształcenia dzieci i młodzieży oraz dostępność placówek są dla nas bardzo ważne.  Stoimy jednak przed poważną dyskusją na ten temat finansowania i zarządzania placówkami oświaty. Na wszystkie problemy w placówkach nakłada się także kwestia edukacji i utrzymania socjalnego dzieci ukraińskich, które u nas są. To 179 osób, w wieku do 17 lat.

Ile uchodźców z Ukrainy przebywa obecnie na terenie gminy Dobrzeń Wielki?

– Zarejestrowanych mamy prawie 400 osób, ale ta liczba się waha. Są to głównie kobiety i dzieci, które w większości chcą powrotu do swojej ojczyzny. Niestety nie wiadomo kiedy to nastąpi i czy będzie do czego wracać. Stąd podjęcie wielu działań, których celem jest wsparcie edukacyjne i ekonomiczne, a także poszukiwanie pracy dla uchodźców. Chciałbym z tego miejsca bardzo podziękować mieszkańcom naszej gminy, którzy cały czas wspierają uchodźców poprzez dary, wpłaty i przyjmowanie ich w swoich domach. Skala tej pomocy jest niesamowita, choć widać, że z wielu powodów się kurczy. Teraz bez pomocy zewnętrznej sami nie udźwigniemy tego ciężaru.  Wiem, że w okolicznych gminach wiejskich liczba uchodźców jest o połowę mniejsza. Cały czas szukamy różnych możliwości pomocy dla uchodźców, ale bez rzeczywistego wsparcia władz centralnych nie poradzimy sobie.

Czy w tych trudnych czasach znajduje Pan pozytywne aspekty życia dobrzeńskiej społeczności?

– Cieszę się, że zadajecie Państwo to pytanie. Dla mnie to co najważniejsze w pracy samorządu to aktywność i integracja mieszkańców. Uważam, że mieszkańcy Kup, Chróścic, Dobrzenia Małego i Dobrzenia Wielkiego to ludzie wyjątkowi, bez których nie udałoby się przeprowadzić tylu różnych działań i udzielić wsparcia uchodźcom. Nasi mieszkańcy niejednokrotnie pokazali siłę integracji, aktywności i solidarności społecznej, czego inni nam zazdroszczą. To jest właśnie ten najbardziej pozytywny aspekt życia w naszej gminie. Ostatnio sprzątaliśmy nadbrzeża Odry i proszę mi wierzyć, że w większych miejscowościach było mniej uczestników  akcji  „Czysta Odra” niż u nas. Ludzie jednoczą się w działaniu i lubią razem spędzać czas. W najbliższym czasie czeka nas wiele wydarzeń społecznych, rekreacyjnych i kulturalnych m.in. VII Międzypokoleniowe Zawody „Od jeziora do Jeziora” i jubileusz 125-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Chróścicach. Wszystkie te wydarzenia integrują naszą społeczność, dzięki czemu łatwiej jest iść przez trudne czasy, w których przyszło nam żyć.

Na koniec chciałbym jeszcze przekazać mieszkańcom, za pośrednictwem Waszego wydawnictwa, informację o przystąpieniu do prac nad nową strategią rozwoju gminy Dobrzeń Wielki, na lata 2022-2030. Opracowanie strategii będzie się odbywało z ich udziałem i mam nadzieję, że wspólnie wyznaczymy kierunki dalszego rozwoju. Nowa strategia umożliwi pozyskiwanie środków finansowych na kolejne inwestycje i działania. Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę wszystkim mieszkańcom pięknej wiosny!

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie