Maturzyści z Liceum w Dobrzeniu Wielkim zwiedzali obozy w Oświęcimiu i Brzezince. Celami wyjazdu było poznanie miejsca, w którym człowieczeństwo legło w gruzach oraz uzupełnienie wiedzy zdobytej podczas lekcji historii i języka polskiego.
W Oświęcimiu licealiści dowiedzieli się, jak wyglądał dzień więźnia obozowego i zobaczyli miejsca, w których dokonywano egzekucji – ścianę straceń i komory gazowe. Zobaczyli także sypialnie więźniów oraz mierzone w tonach sterty butów, walizek, ubrań i obciętych włosów ofiar. Uczniowie mogli zobaczyć także zdjęcia przedstawiające m.in. wygłodzonych i zmizerniałych chłopców i dziewczęta oraz kobiety i mężczyzn.
W pobliskiej Brzezince maturzyści zobaczyli surowe warunki, w których mieszkali więźniowie oraz pozostałości po komorach gazowych. Obejrzeli także rampę kolejową, którą przywożono do obozu osoby, które miały zostać w nim stracone lub osadzone. Po zwiedzeniu Brzezinki licealiści wrócili do Oświęcimia, gdzie obejrzeli film dokumentalny przedstawiający wydarzenia ze stycznia 1945 roku, gdy obóz wyzwoliła Armia Czerwona.
Lekcja historii i człowieczeństwa dla maturzystów
Liceum w Dobrzeniu Wielkim wyjazdy do Oświęcimia organizuje każdego roku. Wycieczki kierowane są przede wszystkim do maturzystów, jako dorosłych już ludzi będących kolejnym pokoleniem, które powinno poznać historię związaną z obozami w Oświęcimiu i Brzezince.
Celem wyjazdów jest pokazanie licealistom miejsca zagłady około 1,5 miliona osób różnej narodowości i pochodzenia etnicznego. Wyjazd był także uzupełnieniem wiedzy zdobytej podczas lekcji historii i języka polskiego – wśród lektur realizowanych z liceum znajdują się m.in. opowiadania obozowe Tadeusza Borowskiego, w których autor opisał realia panujące w oświęcimskich lagrach.