Kilkudziesięciu tegorocznych maturzystów zakończyło właśnie naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Dobrzeniu Wielkim. Zgodnie z tradycją: tuż przed egzaminem dojrzałości pożegnali ich nauczyciele i młodsze roczniki.
Były momenty uroczyste, były też chwile wspólnego śmiechu i uzasadnionych wzruszeń. Bohaterami piątkowej (29.04) uroczystości byli młodzi ludzie kończący szkolną edukację i rozpoczynający dorosłe życie. W tym jakże ważnym dniu nie mogło zabraknąć podziękowań, licznych wyróżnień oraz rozdania świadectw na oczach całej szkolnej społeczności i rodziców.
Wielu z tych świeżo upieczonych absolwentów, dokładnie 72% z nich, uczyło się w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim aż przez sześć lat. To osoby, które w 2016 roku rozpoczęły przygodę z miejscowym gimnazjum, a w 2019 postanowiły kontynuować naukę w murach tej samej szkoły, ale już nie jako gimnazjaliści, lecz licealiści. Wszyscy ci absolwenci otrzymali w piątek „Certyfikaty Wierności Szkole”.
Innymi nagrodami, które rozdano podczas pożegnania maturzystów, były tytuły: „Samorządowiec Roku”, „Order Otwartego Serca”, „Wzorowy Uczeń”, „Za pracę na rzecz społeczności lokalnej”, „Osobowość Roku”, „Fotoreporter Roku”, „Za promocję szkoły” i „Wyróżnienie za osiągnięcia sportowe”. Najbardziej docenionym z absolwentów został Marek Ozimek.
– Bardzo cieszę się, że dostałem aż tyle statuetek. Przez sześć lat z przyjemnością angażowałem się na rzecz Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim i będzie mi go teraz brakować. To placówka, w której bardzo ważny jest kontakt z drugim człowiekiem, a nauczyciele są boscy – mówił Marek Ozimek. – Wszyscy cieszymy się, że za chwilę rozpocznie się matura i minie stres. Zaraz będziemy mieć o jeden problem mniej! Co dalej? Zobaczę, pewnie pójdę na jakiś uniwersytet, ale na razie niczego nie zdradzam, najpierw bowiem muszę napisać maturę.
Oprócz nagród, tegoroczni abiturienci odebrali też niemieckie certyfikaty językowe DSD I i DSD II. Doceniono też rodziców, którzy w szczególny sposób wspierali uczniów i nauczycieli. Nadano im honorowe tytuły „Przyjaciół Szkoły”. Podczas zakończenia znalazło się też miejsce na przemówienia absolwentów, którzy podziękowali za ostatnie lata spędzone w szkole. Młodszy rocznik przygotował natomiast występy dedykowane starszym przyjaciołom, którym wręczył też prezenty.
– Bardzo podobała mi się część artystyczna naszego pożegnania oraz przemówienie Marka Ozimka. Prezenty, które przygotował młodszy rocznik też były niezłe. Ładnie to wszystko wypadło – oceniła Michaela Wysocka. – Jakie nastroje? Trochę stresu, bo za chwilę matura, ale w większości jesteśmy szczęśliwi, ponieważ właśnie zakończyliśmy ważny etap naszego życia. Otwieramy nowy rozdział i mamy nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze.
Tegoroczne matury rozpoczną się 4 maja egzaminem z języka polskiego, dzień później abiturienci napiszą matematykę. Z obu tych przedmiotów oraz z wybranego języka obcego muszą uzyskać co najmniej 30% punktów. Aby zdać maturę wymagane jest też przystąpienie do co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Podobnie jak w latach 2020 i 2021: egzaminy ustne będą nieobowiązkowe. Będzie jednak można do nich przystąpić, co ważne szczególnie dla tych maturzystów, którzy startują na zagraniczną uczelnię wymagającą zaliczenia również części ustnej. Takie egzaminy odbywać się będą od 18 do 20 maja.