Stojący na ekspozycji plenerowej drewniany spichlerz dworski ze Sławięcic przeszedł kompleksowy remont oraz w pełni został włączony w ścieżkę zwiedzania Muzeum Wsi Opolskiej. Wkrótce pojawią się tam wystawy czasowe.
W Muzeum Wsi Opolskiej zakończyły się działania projektowe, obejmujące m.in. remont i konserwację konstrukcji spichlerza, w tym wymiana dachu i stabilizacja ścian oraz wyposażenie wnętrza w systemy ekspozycyjne. Stojący na ekspozycji plenerowej piękny, drewniany spichlerz dworski z miejscowości Sławęcice w pełni włączony został w ścieżkę zwiedzania Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Dodatkowo obiekt został dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych ruchowo. Odrestaurowanie drewnianego spichlerza o powierzchni ponad 120 metrów kwadratowych kosztowało ponad 600 tysięcy.
– Podczas prac został wyremontowany dla niepełnosprawnych ruchowo specjalny podjazd. Dla osób o kulach czy poruszających się na wózkach chcących zwiedzić obiekt nie będzie żadnych przeszkód – podkreśla Aleksandra Kośmicka, pracownik działu architektury ludowej w Muzeum Wsi Opolskiej.
Wewnątrz obiektu już niebawem instalowane będą wystawy czasowe. Pierwsza z nich pojawi się już 7 września (sobota) podczas Europejskich Dni Dziedzictwa.
– Jest to obiekt bardzo piękny i cieszę się, że udało się go wyremontować. To jest nasze dziedzictwo kulturowe, etnograficzne oraz architektoniczne. Takich spichlerzy mamy dwie sztuki na terenie muzeum. Być może, gdzieś na Śląsku Opolskim jest jeszcze jeden, ale raczej już takich się u nas w regionie nie spotyka – dodaje.
Działanie zrealizowane zostało w ramach zadania pn. „Remont drewnianego spichlerza dworskiego wraz z aranżacją wnętrza na potrzeby ekspozycyjne” dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Infrastruktura Kultury 2018 oraz budżetu Samorządu Województwa Opolskiego.