Drewno – super materiał

Nie ma chyba bardziej wszechstronnego materiału  niż drewno. To z niego czerpie przemysł budowlany, meblowy, papierniczy i zapewne można by  wymienić setki produktów, które dzięki niemu mamy . Piszę o tym ze względu na to  by docenić fakt jak ważne jest drewno  w gospodarce człowieka. Stąd  pozwolę sobie tutaj kilka  ciekawych kwestii dotyczących jego wykorzystania, przytoczyć.

Poczynając od budownictwa , a kończąc na zabawkach czy wykałaczkach. Wszędzie drewno znajduje swoje praktyczne zastosowanie . Patrząc w zasadzie na  każdy etap  budowy  domu  wszędzie jest nam niezbędne drewno. Już sam materiał na budowę  transportowany jest  na paletach drewnianych, a deski zawsze znajda zastosowanie. Jego przydatność na sam  proces  budowy wynika przede wszystkim z tego, że konstrukcje są lekkie, ale jednocześnie bardzo trwałe.

Elementy z drewna są łatwe w montażu, chociaż wymagają pewnej wprawy i doświadczenia. Drewno nie jest tylko materiałem służącym do wnoszenia konstrukcji, ma także wiele innych zastosowań, które są równie ważne w całym procesie trwania budowy.
W trakcie działań związanych z obróbką drewna, a właściwie przecierania materiału drzewnego – głównie sosnowego i świerkowego – powstają różnorodne drewniane produkty. Obok podstawowych, popularnie stosowanych w procesie wznoszenia budynków, w szczególności ich konstrukcji, wymienia się: drewno konstrukcyjne, z którego wykonuje się: więźby dachowe, belki, łaty, deski podłogowe, obiciowe, szalunkowe.

Zastosowanie podczas budowy mają również: skrzyniopalety, palety i skrzynie z drewna oraz opakowania z drewna. Właściwe parametry, odporność oraz zapewnienie właściwego spełniania swoich zadań w tym zakresie sprawia, że drewno w budownictwie jest jednym z częściej używanych surowców. Zatem drewno konstrukcyjne jest wykorzystywane przede wszystkim przy wznoszeniu szkieletów budynków, konstruowaniu ścian, stropów, do wykonania belek stropowych, zabudowy o charakterze suchym oraz montowania legarów, które służą do zabudowy deskami podłogowymi.
W krajach skandynawskich buduje się z powodzeniem budynki wielokondygnacyjne  ze specjalnego drewna konstrukcyjnego. Jest to  odpowiednio klejona płyta, która jest  elastyczna i trwała. Budynki z takiego drewna wyglądają estetycznie i „lekko”.

Płyty z których robi się takie budynki są wykonywane w technologii CLT(Cross Laminated Timber) to drewno połączone warstwowo w płyty poprzez klejenie krzyżowe, uprzednio poddane suszeniu. W takich płytach wycina się otwory okienne i drzwiowe. System ten  daje nieograniczone możliwości konstrukcyjne dla przykładu może być tutaj budynek w miejscowości JYVASKYLA w  Finlandii wzniesiony w tym systemie. Ma on osiem pięter i składa się z 58 mieszkań. Do jego budowy wykorzystano 1700 m3 drewna. W podobnej technologii jest zbudowana biblioteka w Melbernoue w Australii (Library at the Dock)

W Polsce nie buduje się jeszcze bloków z drewna, ale z roku na rok wzrasta wykorzystanie płyt typu OSB i wszelkich konstrukcji drewnianych. Zapotrzebowanie na drewno jest ogromne  co w cale nie musi wiązać się  z drapieżną wycinką. Należy bowiem pamiętać, że odpowiednio zrównoważona gospodarka leśna jest  z  założenia ekologiczna. Mająca  odpowiedni wpływ na środowisko i naszą  planetę .

Fot. Library at the Dock /Melbernoue City

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie