Dyplomy w GSW 2019. Obrazy, rzeźby, grafiki, multimedia, fotografie i instalacje składają się na wystawę Dyplomy w GSW absolwentów Wydziału Sztuki UO. Uroczyste otwarcie odbyło się w piątek (5 lipca). Prace dyplomantów można oglądać na dwóch pietrach galerii do 28 lipca.

Nagrodę specjalną podczas wystawy Dyplomy w GSW Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Opolski za najlepszy dyplom otrzymał Krzysztof Tarnowski, który przygotował instalację multimedialną „Spełnione życzenie inżyniera Karwowskiego” nagrodzoną przez jury m.in. za „mocny i jasny przekaz, minimalną ilość środków wyrazu”.

– Nawiązuję do frazy, którą wypowiedział tytułowy bohater w jednym z odcinków, gdy zgubił się w lesie i zdesperowany zaczął krzyczeć, że w 2000 roku nie będzie tu ani jednego drzewa – mówi Krzysztof Tarnowski.

Świat bez drzew – ekologia w sztuce

– Postanowiłem pokazać, jak może wyglądać świat bez drzew. Praca o tym opowiada, pokazując jedną wielką pustkę ściętych pni. To dosyć mroczna sytuacja, ale tak to sobie wyobrażam. Widzimy jak zmienia się klimat, sami się do tego przyczyniamy, ponieważ wycinamy bardzo dużo drzew. Z pewnością jest to praca ku przestrodze, ku zastanowieniu.

Nagrodą dla laureata wybranego przez ZPAP jest wystawa w Galerii Pierwsze Piętro. O jej terminie dowiemy się niebawem.

Inną pracę, dwuczęściową stworzyła Joanna Kurek, która fascynuje się meblami, szeroko rozumianymi wnętrzami. Jej praca to „Mebel w symbiozie z naturą”, a jest nią stół i lampa.

Dyplomy w GSW. Tematami ekologia, wolność i emocje współczesnego świata

– W symbiozie dwa elementy wpływają na siebie. U mnie tak jest z materiałami, których użyłam: metal wpływa na naturalną strukturę drewna i odwrotnie – mówi absolwentka studiów magisterskich przyznając, że lubi styl minimalistyczny, nieco industrialny. – Na co dzień zajmuję się architekturą wnętrz. Chciałabym dodatkowo projektować meble, kręci mnie tapicerstwo – zdradziła.

Na dwóch piętrach Galerii Sztuki Współczesnej swoje „dyplomy” praktyczne prezentuje blisko 30 absolwentów studiów licencjackich i magisterskich na Wydziale Sztuki UO.

Współczesny świat w pracach młodych

– Dyplomanci są w tym roku bardzo różnorodni oraz jak zawsze najlepsi – mówi z uśmiechem prof. Bartosz Posacki z UO, jeden z promotorów i recenzentów.

– Prezentujemy tu przekrój technik i dyscyplin artystycznych. Zawsze proporcje się zmieniają. Można zauważyć, że mamy więcej dyplomów społecznie zaangażowanych, wrażliwych na to co dzieje się wokoło. To ekologia, kwestie związane z wolnością, emocjami i napięciami we współczesnym świecie.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.