Pierwszoklasiści oraz dzieci z przysposabiania do pracy budowały w czwartek (11 kwietnia) budki lęgowe dla ptaków. Dzieciom z autyzmem zajęcia sprawiły wiele radości, własnymi siłami, z niewielką pomocą opiekunów, skręciły aż cztery domki.

Dzieci z autyzmem zbudowały budki lęgowe

Podczas zajęć dzieci zbudowały cztery budki lęgowe dla ptaków.

Oprócz samego skręcania domków, dzieci miały okazję wysłuchać wykładu Michała Stelmaszyka, zastępcy dyrektora Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. Podkreślał on, jak ważne są dla ptaków budki lęgowe w dzisiejszych czasach oraz omówił w jakich warunkach najlepiej je wieszać.

– Nowe mieszkania dla ptaków są bardzo ważne. W dzisiejszych czasach jest coraz to mniej drzew, gdzie ptaki mogłyby założyć swoje gniazda. Warto już dziś uświadamiać innych, jak ważne jest wieszanie budek, czy to w parku, czy koło szkoły. Wielkość otworu wlotowego jest wyznacznikiem do tego, dla jakich ptaków przeznaczona jest budka. Jeśli są to małe dziurki możemy być pewni, że z tych domków skorzystają np. sikorki czy wróble – mówi Michał Stelmaszyk. – Wysokość, na której wieszamy budki powinna wynosić ok. trzy metry. Najlepiej, aby nie były one zawieszone blisko gałęzi, co uchroni gniazda przed drapieżnikami – dodaje.

Pod koniec krótkiej lekcji Michał Stelmaszyk pochwalił dzieci za świetnie wykonaną pracę i zapewnił je, że ptaki będą szczęśliwe, że mają idealnie skręcone nowe domki. Na co dzień, w zależności od tego czy są to przedszkolaki, dzieci ze szkoły podstawowej czy gimnazjum, w szkole prowadzone są różne zajęcia.

– Oprócz normalnego nauczania języka polskiego, matematyki czy języków obcych, prowadzimy również zajęcia specjalistyczne. Są to głównie: psychoedukacja, trening umiejętności społecznych, arteterapia, logoterapia, fizjoterapia, hipoterapia, dogoterapia czy zajęcia z hydroterapii prowadzone w budynku na Karola Miarki w Kup, czy też na basenie w Brzegu – informuje Paweł Czekanowski, nauczyciel wychowania fizycznego w szkole w Kup.

Zespół Niepublicznych Szkół w Kup na ulicy Karola Miarki 10-12 realizuje zadania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze dla uczniów w normie intelektualnej, z upośledzeniem lekkim, umiarkowanym i znacznym z orzeczonym autyzmem od 3 do 24 roku życia. Szkoła stara się ograniczyć trudności wynikające z autyzmu w zakresie komunikacji, nieadekwatnych zachowań w relacjach społecznych, poczucia lęku, zaburzeń sensorycznych czy agresji.

Opiekunowie dążą przede wszystkim do wzmocnienia u uczniów poczucia własnej wartości. Szkoła daje uczniom nie tylko szansę godnego i w miarę ich możliwości samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie, ale dodatkowo otwarta jest na współpracę z rodzicami jak i środowiskiem lokalnym.

Inicjatorem spotkania z autystycznymi dziećmi był portal informacyjny Opowiecie.info, Stobrawski Park Krajobrazowy oraz Zespół Niepublicznych Szkół w Kup.

Fot. Kinga Tokarz

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie