Internet, jedno z głównych źródeł wiedzy i rozrywki, może być pułapką i zagrożeniem dla najmłodszych użytkowników, a rodzicom często brakuje wiedzy, jak chronić swoje dzieci w świecie online. Sytuację mogą zmienić bezpłatne szkolenia „Ja w internecie”, które z unijnych środków (i w imieniu Ministerstwa Cyfryzacji) organizuje Fundacji Legalna Kultura. Wśród tematów szkoleń, między innymi „Rodzic w internecie”. O finansowanie szkoleń mogą ubiegać się wszystkie gminy w województwie opolskim. Nie jest wymagany wkład własny.
Dzieci w sieci
W 2016 roku tylko 18 procent rodziców odpowiedziało „zdecydowanie tak” na pytanie, czy mają dostateczną wiedzę na temat zagrożeń w sieci. 17 procent przyznaje, że „raczej nie ma” tej wiedzy, a 5 proc., że zdecydowanie jej nie posiada. – czytamy w Raporcie Dzieci się liczą 2017. Nieco ponad połowa rodziców (53 proc.) ustaliła z dziećmi zasady korzystania z Internetu, dotyczą one głównie czasu spędzanego w sieci (57 proc.), rzadziej zasad komunikowania się z obcymi (38 proc.) i serwisów, z których dziecko może korzystać (36 proc). Rodzice rzadko kontrolują urządzenia elektroniczne, którymi posługują się ich dzieci i bardzo mało wiedzą o treściach, jakie zawierają gry komputerowe.
Rodzic w sieci
Szkolenie „Rodzic w Internecie” w szeroki i różnorodny sposób podejmuje kwestie bezpieczeństwa w sieci. Uczy wychwytywania treści, które wpływają negatywnie na emocje czy psychikę dziecka i pokazuje, jak na nie reagować. Daje wskazówki, jak: odróżnić treści legalnie od nielegalnych, korzystać z cyfrowych zasobów kultury i źródeł internetowych. Pokazuje, jak poruszać się w e-administracji; złożyć wniosek Rodzina 500+; uzyskać Kartę Dużej Rodziny czy korzystać z usług związanych ze zdrowiem. Trenerzy szkoleń zwracają również uwagę na aspekty prowadzenia profilu w mediach społecznościowych i konieczność dbania o dobry wizerunek dziecka. Pokazują też, jak reagować na hejt, trolling i kradzież treści. Rodzic w Internecie” porusza też kwestie rozmów video, korzystania ze smartfonów, banków zdjęć/klipów/dźwięków, ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i korzystania z narzędzi kontroli rodzicielskiej na komputerach i smartfonach.
Granty dla gmin
Do organizacji szkoleń zaprosiliśmy wszystkie gminy z województwa opolskiego. Mogą one dostać do 150 tys. zł. na ich realizację i dodatkowo wzbogacić gminę o nowe komputery.
Wszystkie zagadnienia poruszane podczas szkolenia „Rodzic w Internecie” znajdują się na stronie – https://jawinternecie.edu.pl/szkolenia/rodzic-w-internecie/
„Rodzic w Internecie” to jedno ze szkoleń zaplanowanych w programie unijnym o nazwie „Ja w Internecie” (Rodzic w Internecie, Mój biznes w sieci, Moje finanse i transakcje w sieci, Działanie w sieciach społecznościowych, Tworzenie własnej strony internetowej (bloga), Rolnik w sieci, Kultura w sieci). Mogą w nim uczestniczyć dorośli od 25 roku życia (w tym osoby niepełnosprawne, wykluczone elektronicznie czy bezrobotne). W programie nie jest wymagany wkład własny, a dla mieszkańców szkolenia są bezpłatne i dostosowane są do stopnia ich wiedzy.
Program „Ja w Internecie” jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”. Fundacja Legalna Kultura jest, w imieniu Ministerstwa Cyfryzacji, operatorem projektu, która ogłasza konkursy grantowe i wspomaga – pod kątem merytorycznym i rozliczeniowym – realizację projektów przez gminy).
Dodatkowe materiały:
Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa i Rozwoju dzieci w Polsce – Dzieci się liczą 2017. Raport, pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka, przygotowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – https://fdds.pl/problem/dzieci-sie-licza-2017/
Scenariusz szkolenia „Rodzic w Internecie” – https://jawinternecie.edu.pl/szkolenia/rodzic-w-internecie/
Informacje o programie i formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie Programu „Ja w Internecie” – https://jawinternecie.edu.pl/
Źródło: Legalna Kultura