Zrób sobie zdjęcie z jednym z symboli Unii Europejskiej i 9 maja, czyli w Dniu Europy, wrzuć je na facebooka. W poście dopisz #DzieńEuropy i #EUChallange i w ten sposób dołącz do wspólnego świętowania dnia wspólnoty europejskiej online.
Taki sposób na świętowanie Dnia Europy wymyślili wspólnie pracownicy Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct z całej Polski, także z Opola.
– W tym roku z powodu zagrożenia koronawirusem nie będzie świętowania Dnia Europy podczas festynów, koncertów, spotkań czy barwnych korowodów, które organizowaliśmy w poprzednich latach – mówi Maria Woźniak, kierownik Punktu Europe Direct – Opole. – Ale przecież powodów do radości i dumy z naszej przynależności do Unii Europejskiej mamy mnóstwo. A w czasach pandemii internet i media społecznościowe to fantastyczna przestrzeń do okazywania poczucia wspólnoty i radości. Mamy nadzieję, że także ze zmian, jakie zaszły wokół nas w ciągu 16 lat polskiej obecności w UE.
Pomysł jest prosty: trzeba sfotografować się z którymś z symboli UE i 9 maja wrzucić na swój profil na facebooku z opisem #DzieńEuropy i #EUChallange.
– Mamy nadzieję, że spodoba się on nie tylko młodzieży, ale będzie też wyzwaniem i ciekawą formą aktywności dla rodziców czy dziadków – dodaje Anna Janc z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole.
Dzień Europy obchodzony jest 9 maja we wszystkich krajach UE. To święto Unii Europejskiej ustanowione w rocznicę przedstawienia tzw. Deklaracji Schumana, która dała początek zjednoczeniu Europy. 9 maja 1950 roku minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman przedstawił plan, który dotyczył koordynacji produkcji stali oraz wydobycia węgla, a także utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS). Miało to powiązać ekonomicznie kraje europejskie, posłużyć podwyższeniu stopy życiowej społeczeństw, a dzięki właśnie koordynacji produkcji stali i węgla kontrolować przemysł zbrojeniowy i zapobiec w przyszłości powtórzeniu się konfliktu takiego, jak II wojna światowa. Traktat powołujący EWWiS, pierwszą ponadnarodową instytucję europejską, podpisano już rok później. Uważa się to za zalążek dzisiejszej Unii Europejskiej.