Spotkanie z Matką
Ona mi pierwsza pokazała księżyc
i pierwszy śnieg na świerkach,
i pierwszy deszcz.
Byłem wtedy mały jak muszelka,
a czarna suknia matki szumiała jak Morze Czarne.
Konstany Idefons Gałczyński
Wszystkim Mamom, które już wychowały dzieci, tym które mają wnuki i prawnuki, i tym które właśnie dowiedziały się, że noszą w sobie życie. Wszystkim Mamom dumnym i zatroskanym, kochającym i zmęczonym, wszystkim bez wyjątku składamy życzenia wdzięczności, szacunku i codziennego doświadczania miłości.
Redakacja Oportalu.info
Skąd się wywodzi święto Matki
Początki święta matki sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy boginie -symbole płodności i urodzaju.
W siedemnastowiecznej Anglii święto obchodzono pod nazwą niedziela u matki. Początkowo, co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły za matki w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono święto matki był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku.
W Stanach Zjednoczonych w 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, a od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal na wszystkie stany, zaś w 1914 roku uznano drugą niedzielę maja, jako Dzień Matki.
Dzień Matki w Polsce
W Polsce przedwojennej obchodzono Dzień Matki, ale nie ustalonej jednolitej daty, zawsze jednak był to maj. Organizacją święta zajmował się PCK. W czasie II wojny Dzień Matki, nazywany Muttertag był obchodzony, jako ważne święto w Generalnym Gubernatorstwie. W czasie okupacji niemieckiej dzień ten był świętem w całej III Rzeszy.
Obecnie w Polsce święto to przypada na 26 maja. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie.