W Kościele katolickim to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy św. Wielki Piątek jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia i powagi. W opolskich kościołach Opolanie spowiadali się i odwiedzali Grób Pański. Dla chrześcijan to szczególny czas.

Dziś Wielki Piątek, dzień sądu, męki i śmierci ChrystusaWielki Piątek to dzień Krzyża, dlatego wieczorem na ulicach wielu miejscowości odbędą się nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Upamiętniają one przejście Jezusa Chrystusa z krzyżem ulicami Jerozolimy z pretorium Piłata na Golgotę. Droga Krzyżowa polega na rozważaniu męki Chrystusa z przejściem symbolicznej drogi wytyczonej 14 krzyżami, obrazującymi związane z nią zdarzenia Męki Pańskiej.

W sensie duchowym do obchodów wielkopiątkowych zaliczana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, odprawiana wieczorem w Wielki Czwartek. Natomiast dzisiaj po południu, zamiast Eucharystii, we wszystkich świątyniach katolickich odprawiano niepowtarzalną Liturgię Męki Pańskiej. Celebrans i asysta w czerwonych szatach liturgicznych wchodzą w ciszy, a potem przez chwilę przed ołtarzem leżą krzyżem.

Msza Wieczerzy Pańskiej składa się z czterech części. Pierwsza to liturgia słowa, centrum stanowi adoracja krzyża, następnie jest rozdzielenie komunii świętej i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

Jutro Wielka Sobota, dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Rano w niektórych kościołach odprawia się liturgię Ciemnej Jutrzni. Katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie czuwają przy nim ministranci, harcerze, strażacy i parafialne grupy modlitewne.

W Wielką Sobotę błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny.

Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku, a później odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, należąca już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej. Wielka Sobota jest jedynym dniem bez sakramentu Eucharystii. W kościołach nie tylko nie odprawia się mszy, jak to jest w Wielki Piątek, lecz w odróżnieniu od niego nie rozdaje się też eucharystii.

Tegoroczny Wielki Tydzień zapoczątkował też ważne wydarzenie dla wiernych Diecezji Opolskiej – jubileusz jej 50-lecia. Jego obchody zainaugurował w Wielki Czwartek, w czasie mszy krzyżma świętego, biskup opolski Andrzej Czaja. Natomiast biskup pomocniczy Paweł Stobrawa odczytał list ordynariusza opolskiego skierowany do papieża Franciszka i przedstawił odpowiedź Stolicy Apostolskiej, która informuje o możliwości uzyskania odpustu zupełnego z okazji jubileuszu. Można go uzyskać po spowiedzi, komunii, odwiedzinach katedry opolskiej oraz modlitwie w intencjach papieskich.

Obchody jubileuszu potrwają do 20 listopada 2022 roku.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.