Matematyka była drugą po języku polskim częścią egzaminu ósmoklasisty. Napisało go prawie 350 tys. uczniów z całej Polski.
– W tym roku egzaminy są łatwiejsze niż w zeszłym. Nie są też trudniejsze od próbnych, które pisaliśmy – ocenił Klaudiusz Skrzyczewski, uczeń PSP z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim. – Na języku polskim zaskoczył mnie brak rozprawki, ale wszystko pozostałe można było przewidzieć. Matematyka była już cięższa. Trzeba było znać wzory i wiedzieć, co i w jaki sposób liczyć, a na języku polskim zawsze można puścić wodzę fantazji i coś wymyślić.
Uczniowie na rozwiązanie egzaminu z matematyki mieli 90 minut. Musieli zmierzyć się z piętnastoma zadaniami zamkniętymi, na które odpowiedź musieli wybrać spośród czterech podanych propozycji. Czekało na nich także sześć zadań otwartych, przy których należało zapisać odpowiednie obliczenia oraz udzielić pełnej pisemnej odpowiedzi.
W cieniu pandemii
Ósmoklasiści egzaminy po szkole podstawowej mieli pisać od 21 do 23 kwietnia. Z powodu pandemii koronawirusa zmieniono jednak ich termin i potrwają od 16 do 18 czerwca. Osoby, którzy nie napiszą egzaminu w pierwszym terminie, będą mogły zrobić to od 7, 8 i 9 lipca. Wszyscy otrzymają wyniki 31 lipca.
Wirus SARS-CoV-2 doprowadził też do tego, że ściśle należy przestrzegać zaleceń sanitarnych. Przed i po każdym egzaminie sale muszą być dokładnie odkażane. Wszyscy muszą przyjść na egzamin w maseczkach, które mogą zdjąć dopiero po zajęciu miejsc. Przed wejściem do szkoły lub sali egzaminacyjnej obowiązkowe są dezynfekcja rąk i poddanie się bezdotykowemu pomiarowi temperatury. Pracownicy szkoły i uczniowie muszą ponadto przynieść deklarację zdrowotną. Obowiązuje też bezpieczna odległość, a numery ławek zamiast młodzieży losuje członek komisji.
Drugi taki egzamin
Pierwszy egzamin ósmoklasisty po reformie edukacji przeprowadzono rok temu. Zasady są proste – uczniowie ósmych klas przez trzy kolejne dni przystępują odpowiednio do języka polskiego, matematyki i na końcu do języka obcego nowożytnego. Napisanie wszystkich tych testów jest równoznaczne z ich zaliczeniem, ale wyniki uwzględniane są przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Obecna formuła egzaminu po ósmej klasie zmieni się w 2022 roku. Wówczas młodzież, oprócz napisania trzech obowiązkowych przedmiotów, przystąpi też do jednego wybranego spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii.