Spędzanie czasu przy grillu cieszy się w Polsce ogromnym powodzeniem. Na dziesięciu respondentów pytanych o to jak spędzają wolny czas kiedy jest ładna pogoda, większość wymienia grillowanie z przyjaciółmi. Co zapewne jest pozytywne bo zawsze jest to rodzaj aktywność na świeżym powietrzu. Warto jednak podczas rozpalania grilla pomyśleć o środowisku naturalnym. Tak żeby było nie tylko pysznie, ale i ekologicznie.
Zapach smakowitych potraw oraz wesołe towarzystwo rodziny i przyjaciół to podstawa udanego grilla. Trudno się bowiem oprzeć urokom kulinarnych spotkań w gronie najbliższych. Na starcie naszego spotkana zwróćmy uwagę na to czym rozpalamy grilla – czyli podpałkę. Jest ona ogólnie dostępna i tania nie znaczy to jednak, że zawsze jest pro ekologiczna. Podpałka często wytwarzana jest z różnego rodzaju chemikaliów, które – choć łatwo się palą – są bardzo szkodliwe zarówno dla środowiska i dla naszego zdrowia. Dobrą alternatywą będzie więc podpałka nasączaną naturalnymi woskami roślinnymi. Tego typu produkt nie tylko nie zawiera niebezpiecznych substancji, ale też nie kopci się ani nie dymi, dzięki czemu nie wpływa na smak oraz zapach przyrządzanych potraw.
Do palenia w grillu należy używać wyłącznie węgla drzewnego lub drewna z drzew liściastych, te z drzew iglastych podczas spalania mogą uwalniać szkodliwe substancje.
Najlepiej nie rozpalać grilla z użyciem chemicznej rozpałki, tym, bardziej parafiny czy ropy. Dzięki temu unikniemy toksycznych substancji lotnych. Nie należy rozpalać grilla używając kartonów, gazet czy malowanego drewna – pamiętajmy palone barwniki wydzielają substancje toksyczne, które zatrują bezpośrednio powietrze biesiadnikom wszystkim wokół.
Podczas grillowania często używamy dla wygody naczyń jednorazowych – plastikowych kubków, sztućców oraz talerzy. Są one bardzo wygodne podczas imprez plenerowych, nie tłuką się ani nie wymagają mycia. Pamiętajmy jednak, że naczynia wykonane z tworzyw sztucznych po wyrzuceniu rozkładają się nawet przez kilkaset lat!
Dlatego dobrze jest wybrać ekologiczne talerze wykonane z trzciny cukrowej oraz papierowe kubki. Po pierwsze: są one twarde, co czyni je wygodniejszymi w użyciu. Po drugie: łatwo ulegają rozkładowi, dzięki czemu możemy bez obaw pozbyć się ich po grillowaniu.
Na koniec nie zapominajmy o sprzątaniu i segregacji śmieci! W tym celu dobrze jest wykorzystać worki do segregacji odpadów. Dzięki nim z łatwością rozdzielimy różne rodzaje śmieci.
Jak widać grillowanie w wydaniu eko jest bardzo proste. Wystarczy kilka sprawdzonych sposób, by nasza zabawa na świeżym powietrzu była przyjazna dla środowiska o czym zawsze starajmy się pamiętać.