Blok nr 5 zaczął już produkować energię elektryczną i dziś po raz pierwszy pracował z mocą 680 MW. Łączna wartość inwestycji to 11,6 mld zł. Opolska elektrownia wejdzie do czołówki najnowocześniejszych elektrowni na świecie.

Nowoczesny blok energetyczny nr 5 przeszedł w ubiegłym roku udaną próbę ciśnieniową kotła i jego rozpalenia. Na początku 2019 roku, a dokładnie 15 stycznia, blok pierwszy raz został zsynchronizowany z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Oznacza to, że rozpoczął się proces prowadzenia ruchu regulacyjnego układów technologicznych i ich optymalizacja oraz produkcja energii elektrycznej.

Na dzień dzisiejszy jednostka pomyślnie przeszła pierwszą fazę optymalizacji parametrów pracy. Blok nr 5 dziś (24 stycznia) po raz pierwszy pracował mocą 680 MW. Blok pracuje teraz z różnymi obciążeniami, które są uwarunkowane ruchem regulacyjnym. Głównym zadaniem procesu optymalizacji jest osiągnięcie mocy bloku 900 MW.

Zanim jednak blok zostanie oddany do eksploatacji, jego praca musi przejść pełną optymalizację, zostaną przeprowadzone próby odbiorcze dla PSE, pomiary gwarancyjne oraz 30-dniowy test nieprzerywanej pracy.

Jak informuje Polska Grupa Energetyczna, blok nr 5 zostanie przekazany do całkowitego użytku 15 czerwca 2019 roku. Natomiast zakończenie budowy bloku nr 6 przewidywane jest na 30 września.

– Liczymy, że nowy blok w Elektrowni Opole zostanie oddany do eksploatacji w terminie. Ze względu na rosnące w naszym kraju zapotrzebowanie na moc i energię elektryczną, jest on niezbędny dla zapewnienia poprawnego bilansu mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym – mówi Jerzy Dudzik, dyrektor departamentu zarządzania systemem w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych.

Co ważne, po zakończeniu inwestycji dwóch nowych bloków energetycznych, o łącznej mocy 1800 MW, opolska elektrownia znajdzie się w czołówce najnowocześniejszych elektrowni na świecie.

Każdy z bloków będzie miał 900 MW mocy. Oba będą opalane węglem kamiennym, którego przewidywane roczne zużycie wyniesie 4,1 miliona ton. Surowiec ma pochodzić z kopalń Polskiej Grupy Górniczej.

– Inwestycje PGE w nowoczesną energetykę węglową wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne kraju i umożliwiają stopniową wymianę starych mocy w systemie na jednostki o niemal 1/3 bardziej efektywne. Dwa nowe bloki w Elektrowni Opole oznaczają obniżenie emisji o 2,5 miliona ton dwutlenku węgla rocznie w skali kraju – informuje Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Jak podkreśla Norbert Grudzień, zastępca prezesa zarządu, wiceprezes zarządu ds. inwestycji i zarządzania majątkiem PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, realizacja inwestycji odbywa się z użyciem najnowocześniejszych technologii. Dzięki temu zostanie uzyskana sprawność netto w produkcji energii elektrycznej na poziomie 46 procent. Tym samym umożliwi to znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko.

Budowa jednego bloku trwa około 5 lat, a czasami i dłużej. Aby taki blok powstał, wszystkie wymogi muszą być spełnione.

– Realizacja inwestycji bloku nr 5 w Elektrowni Opole to ważny projekt dla zapewnienia dostaw energii elektrycznej dla odbiorców. Synchronizacja bloku jest wyrazem dbałości rządu o bezpieczeństwo energetyczne Polski. Inwestycja wpisuje się w kierunek rozwoju sektora energetycznego, który przedstawiliśmy w projekcie polityki energetycznej Polski do 2040 roku – powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

– Jest to wielka chwila, która zapewne przejdzie do historii polski i polskiej gospodarki. Pozwólcie, że w imieniu mieszkańców Opola jak i swoim podziękuję wszystkim za zaszczyt, za wielki przywilej, za to, że skromne Opole jest dzisiaj jednym z najważniejszych punktów na mapie gospodarczej Polski oraz za czyste powietrze, o którym tak dużo dzisiaj mówimy – dziękował Arkadiusz Wiśniewski, Prezydent Miasta Opola.

Łączna wartość inwestycji wynosi 11,6 mld zł. Prace w Opolu realizuje konsorcjum firm: Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power.

W wydarzeniu wzięli udział: minister energii Krzysztof Tchórzewski, przedstawiciele parlamentu RP oraz władze Grupy Kapitałowej PGE na czele z Henrykiem Baranowskim, prezesem PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Norbertem Grudniem, p.o. prezesa zarządu, wiceprezesem ds. inwestycji i zarządzania majątkiem PGE GiEK.

Fot. Kinga Tokarz

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie