Dotkną one w najbliższych dniach mieszkańców centrum miasta oraz ulic Okulickiego, Jankowskiego i Stokrotek. Przerwy w dostawie ciepła mają związek pracami modernizacyjnymi sieci prowadzonymi przez ECO.

Jak podkreśla Energetyka Cieplna Opolszczyzny, w związku z tym utrudnień jest sporo, ale zimą zwiększy się bezpieczeństwo dostaw ciepła oraz wpłynie pozytywnie na środowisko. Łącznie zmodernizowanych zostanie blisko 12 km sieci w Opolu.

Wymiana sieci tradycyjnych na preizolowane to priorytet, bo to najlepszy sposób na wyeliminowanie awarii w zimowych miesiącach. Sieci preizolowane wyposażone są bowiem w system alarmowy, który ostrzega i informuje o ich stanie technicznym.
Przy okazji modernizowania sieci przesyłowych ECO zamienia grupowe węzły cieplne na węzły indywidualne, wyposażone w automatykę pogodową i układy sterowania, co poprawia efektywność dostaw ciepła i  przekłada się niemal wprost na oszczędności w portfelach konsumentów.

– Modernizujemy główne sieci magistralne, jak również te mniejsze, osiedlowe – mówi Paweł Krawczyk, członek zarządu ds. ekonomicznych ECO SA. – Pozwoli nam to dostosować sieć przesyłową do rzeczywistych potrzeb, będzie ona odpowiednio zwymiarowana, nowoczesna i przede wszystkim preizolowana, co umożliwi stałe monitorowanie jej stanu.

Energia. Będą przerwy w dostawie ciepła w Opolu

Wymiana sieci przy ulicy Szpitalnej w Opolu.

Z utrudnieniami w ruchu opolanie muszą liczyć się m.in. w rejonie ulicy Głogowskiej, 1 Maja, Krakowskiej, Bielskiej, Andersa, Orzechowej, Okulickiego, Szpitalnej i Niemodlińskiej w Opolu.

Jednym z większych zadań realizowanych obecnie jest przebudowa dużego odcinka sieci wysokich parametrów od ulicy Ozimskiej wzdłuż ulicy Głogowskiej.

Na różnym etapie zaawansowania w Opolu realizowane są obecnie również inne zadania modernizacyjne.

– Zmodernizowane zostaną sieci w rejonie ul. 1-go Maja – mówi Mirosław Romanowicz, członek zarządu ds. operacyjnych ECO SA. – Dodatkowo w ramach rozbicia węzła grupowego zabudowane zostaną 3 indywidualne węzły ciepłownicze. W rejonie ul. Krakowskiej zmodernizowana zostanie sieć wraz z zabudową 4 węzłów indywidulanych. Kolejne zadanie to przebudowa sieci osiedlowej w okolicach ul. Andersa, gdzie również powstaną dwa węzły indywidualne. Na liście prac zaplanowanych na 2021 rok znajduje się również przebudowa osiedlowej sieci niskich parametrów w rejonie ul. Bielskiej i Cieszyńskiej, a w rejonie ul. Orzechowej przebudowane zostanie kolejny odcinek sieci przesyłowych. Tam powstaną również 4 indywidualne węzły ciepłownicze. Kolejne 3 węzły indywidualne powstaną w rejonie ul. Niemodlińskiej. Tam również położona zostanie nowa preizolowana sieć.

Oprócz utrudnień w ruchu drogowym część mieszkańców Opola czeka przerwa w dostawie ciepła.

– Wymiana sieci w rejonie ul. Szpitalnej to bardzo duże i skomplikowane zadanie, ponieważ centrum miasta objęte jest nadzorem konserwatora zabytków – mówi Paweł Krawczyk. – Z realizacją tego zadania związana będzie 55-godzinna przerwa w dostawie ciepła dla mieszkańców ulic Koraszewskiego, Ks. Opolskich, Krakowskiej, Rynku, Szpitalnej, Św. Wojciecha, Placu Wolności i Minorytów w Opolu. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, przerwa w dostawie ciepła rozpocznie się o północy z 25 na 26 sierpnia, ze środy na czwartek, a zakończy się 28 sierpnia o godz. 7, ale mamy nadzieję, że uda się nam ją skrócić do niezbędnego minimum. Przepraszamy mieszkańców za powstałe niedogodności i prosimy o wyrozumiałość – musimy mieć pewność bezawaryjnej pracy naszej sieci ciepłowniczej w tym rejonie miasta w kolejnych zimowych sezonach.

Druga przerwa w dostawie ciepła związana jest z pracami prowadzonymi na sieci w rejonie ul. Okulickiego, co spowoduje przerwę w dostawie ciepła dla mieszkańców ulicy Jankowskiego i Stokrotek w czwartek 26 sierpnia w godzinach 5.00-22.00.

W drugiej połowie września planowana jest również przerwa w dostawie ciepła do opolskiego Zaodrza, ale dokładnym terminie ECO jeszcze poinformuje.

Dla tej inwestycji o wartości 38,8 mln zł ECO pozyskało unijne dofinansowanie w wysokości 59 proc. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Część z tych zadań (około 70 procent) wpisana jest do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Opolskiej.

Dla mieszkańców Opola ich realizacja oznacza też wymierny efekt ekologiczny w postaci rocznej redukcji gazów cieplarnianych CO2 – 4.106,50 tony i 1 tonę pyłów.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.