Ferie zimowe w 2020 roku w województwie opolskim potrwają od 10 do 23 lutego. Wiele osób się zastanawia, jak można zorganizować zimowy wypoczynek na Opolszczyźnie. Mamy dla Was kilka propozycji.
Podczas ferii i wyjazdów zimowych, podobnie jak podczas sezonu letniego, opolski region oferuje wiele ciekawych miejsc. Są nimi m.in. trasy piesze w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”, Parku Krajobrazowym „Góra św. Anny” oraz w Stobrawskim Parku Krajobrazowym.
– Niewątpliwie najciekawszy zimowy krajobraz znajdziemy w naszych Górach Opawskich, skąd blisko także do stoków i wyciągów narciarskich położonych w sąsiednich czeskich Jesenikach – informuje Adam Krzyżanowski, specjalista ds. informacji turystycznej z Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Znakomitą bazą wypadową i noclegową w zimowej podróży po polsko-czeskim pograniczu są: Pokrzywna, Jarnołtówek, Prudnik i Głuchołazy.
Jeśli zdecydujemy się odwiedzić Prudnik, warto zajrzeć tam do Centrum Tradycji Tkackich. Poprzez organizację warsztatów tkackich, spotkań i wystaw dbają tam o kilkuwiekową tradycję włókienniczą. W Głuchołazach natomiast można poznać historię wodolecznictwa i skorzystać z tężni solankowej. W pięknym odnowionym parku zdrojowym warto zanurzyć nogi w wodzie, a dłonie w specjalnych misach. W Pokrzywnej i Jarnołtówku odpoczniemy w oazie ciszy i spokoju, przy zimowym krajobrazie Gór Opawskich. W obu miejscowościach turyści mogą skorzystać ze szlaku turystycznego, który prowadzi pod Biskupią Kopę (najwyższy szczyt Gór Opawskich, 890 m n.p.m.).
– Warto zajrzeć również do opolskich muzeów, które oferują przeróżne wystawy, stałe i czasowe. Jeśli ktoś planuje wycieczkę do Opola, to dobry czas na odwiedziny multimedialnego Muzeum Polskiej Piosenki, w którym spędzić można cały dzień. Niesamowitą atrakcją w mieście w sezonie zimowym jest także lodowisko na stawku Barlickiego, które dostarczy wrażeń nie tylko tym najmłodszym – informuje pan Adam.
Atrakcji podczas ferii zimowych nie brakuje. Razem z rodziną można wybrać się na łyżwy, wyjechać w góry, gdzie jest większe prawdopodobieństwo śniegu, a co za tym idzie – zabawy dla dzieci. Dodatkowe atrakcje dla naszych pociech możemy znaleźć również w ofertach gminnych ośrodków kultury oraz innych placówkach oferujących np. półkolonie zimowe. Często podczas organizowanych tam zajęć dziecko ma możliwość w wolnym czasie rozwijać swoją pasję, uczęszczając np. na zajęcia muzyczne, plastyczne, taneczne czy sportowe.
– Informacje o niektórych z organizowanych warsztatów pojawiają się w naszym kalendarzu imprez na stronie visitopolskie.pl – informuje Adam Krzyżanowski.
Warto pomyśleć również o zajęciu wolnego czasu zabawą w formie gier planszowych. Rozwijają one nie tylko naszą wyobraźnię, ale również pamięć, umysł czy choćby słownictwo. Stały się one na tyle popularne, że często sięgają po nie nie tylko dzieci, ale również dorośli. Można je znaleźć np. w wypożyczalniach. Coraz częściej dzieci spędzają czas przerwy od nauki przed telewizorem, bądź ze smartfonem w rękach. Pamiętajmy jednak, że to negatywnie oddziałuje na ich rozwój. Zagwarantujmy im aktywne zajęcia – zabierzmy je np. na basen, salę zabaw czy do teatru.
W okresie ferii zimowych w różnych miastach odbywają się ciekawe wydarzenia. Jednym z nich jest wystawa pająków i skorpionów w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Potrwa osiem dni (15–23.02.) od godz. 10 do 18. To świetna okazja na przełamanie swojego lęku. Każdy uczestnik będzie mógł wziąć na ręce niegroźne stworzenie i zrobić mu zdjęcie. W czasie przerwy od pracy czy nauki będzie również możliwość wybrania się na walentynki w rytmie disco polo, które odbędą się 14 lutego o godz. 20 w Stegu Arenie w Opolu. Na scenie wystąpią m.in.: Piękni i Młodzi, Weekend i Defis. A pod koniec ferii czekają na nas dwa większe wydarzenia: koncert Cleo w Nysie w halowym obiekcie sportowo-widowiskowym na ul. Sudeckiej 23 oraz kabaretowy wieczór w Kędzierzynie-Koźlu, podczas, którego wystąpią Kabaret Nowaki i Igor Kwiatkowski.