Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu poznaje swoich sąsiadów i sąsiadki! Trwa Festiwal Placu Teatralnego wypełniony wydarzeniami edukacyjno-animacyjnymi odbywającymi się w okolicach galerii oraz pobliskich bloków.

Festiwal Placu Teatralnego – finisaż projektu już 11 września

Fot. Paulina Ornatowska

Projekt skupiony jest wokół historii, przyrody, sztuki i relacji społecznych, tworzących wspólnie klimat tego miejsca. Plac Teatralny w Opolu to kulturalne serce miasta. Znajdują się tutaj: Galeria Sztuki Współczesnej, Teatr im. Jana Kochanowskiego, Biblioteka Obcojęzyczna WBP Opole, a także legendarne Centrum Handlowe Opolanin. Przy placu mieści się również jedno z największych powstałych na przełomie lat 60. i 70. XX wieku osiedli mieszkaniowych w Opolu. W sąsiedztwie znajdują się także budynki uniwersyteckie oraz miasteczko akademickie.

Już 11 września odbędzie się finisaż projektu – start o 16.00. W programie uczta na Placu – Galeria zaprasza do wspólnego ucztowania przy stole, będziemy rozmawiać o tym jak żyje się na Teatralnym, co się tu działo, jak zmieniało się to miejsce. Mamy też nadzieję na wymianę przepisów kulinarnych. Podczas spotkania kuratorki Agnieszka Dela-Kropiowska i Natalia Krawczyk opowiedzą o projekcie, o jego uczestniczkach/uczestnikach i zaprezentują efekty 2-miesięcznej pracy. W ramach Festiwalu Placu Teatralnego fotografka Paulina Ornatowska odbyła dwutygodniowy pobyt studyjny, w trakcie którego zrealizowała serię fotografii ukazujących „Bieżącą historię placu Teatralnego”. Zdjęcia dostępne są w internecie.

Podczas finału projektu będzie można obejrzeć animację Kuby Kubary pt. „Plac Teatralny – prawdziwa historia”. Następnie artystka Paulina Piórkowska (członkini poznańskiego kolektywu ŻYCIE NA FALI) zaprosi gości do udziału w potańcówce, podczas której będzie można zamawiać piosenki z dedykacją. Ponadto artystka, która przez kilkanaście dni rezydowała na Placu, przygotowała osiedlową gazetkę pt. „Opolanka”. Będzie można się z niej dowiedzieć jak wyglądało życie codzienne w tym miejscu, gdzie kupować warzywa i w co się bawić.

Na zakończenie artystka Paulina Ptaszyńska i kuratorki projektu zapraszają na projekcję filmu składającego się z wybranych historii opowiedzianych przez okolicznych mieszkańców. Z relacji tych będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.

Czy wiecie, że plac Teatralny nie tylko zmieniał swoją nazwę, ale też funkcję. Zanim powstało w tym miejscu osiedle, Opolanie przychodzili tutaj na targ, w okolicy działał również niezwykły sklep z guzikami, który pojawia się we wspomnieniach wielu osób. Zanim Plac stał się placem Teatralnym, była tu łąka, na której swoje obozowisko rozbijali cyrkowcy. Spacerowały tutaj egzotyczne zwierzęta. Na obszarze tym znajdował się również zbiornik z wodą zamieszkany przez żaby, których rechot rozchodził się po okolicy.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

Bądźcie z nami!
Więcej informacji na stronie:
galeriaopole.pl/placteatralny

Fot. Paulina Ornatowska z cyklu „Bieżąca historia placu Teatralnego”, Opole 2021 (projekt zrealizowany w ramach Festiwalu Placu Teatralnego)

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze