Od piątku do niedzieli (30listopada–2 grudnia) trwał wyjazd do Jarnołtówka, podczas którego odbyły się warsztaty dotyczące usamodzielniania i autonomii osób z niepełnosprawnościami. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu.
Warsztaty zakładały prowadzenie zajęć dla rodziców na temat autonomii osób niepełnosprawnych, prawa do podejmowania decyzji oraz potrzeb osób niepełnosprawnych. Elementem wyjazdu było m.in. rozpoznawanie i zabezpieczanie potrzeb oraz opieka bez wyręczania.
Natomiast zajęcia dla młodzieży polegały na stworzeniu grupy, która stała się społecznością. Każda osoba odpowiedzialna była za realizowanie swojego zadania.
– Zadania dotyczyły aktywności dnia codziennego oraz umiejętności społecznych i polegały na organizacji wycieczki. Poszczególne osoby odpowiadały za plan wycieczki, wybór miejsca, prowadzenie relacji na Facebooku, przygotowane materiałów, rezerwację zwiedzania, przygotowanie prowiantu, zakup biletów, dobór odpowiednich ubrań, przekazanie jasnej informacji – informuje Małgorzata Jagieluk z fundacji.
Niepełnosprawni sami organizowali swoją wycieczkę
– Warsztaty rozpoczęły się już w momencie wsiadania do autobusu, gdzie trzeba było zapakować swoje rzeczy. Pierwszym zadaniem były zakupy rzeczy niezbędnych do przygotowania prowiantu. Po drodze zatrzymaliśmy się w sklepie w Prudniku, gdzie młodzież wraz z trenerami wybrała i zakupiła produkty, z których na sobotnich warsztatach przygotowała prowiant na wycieczki. Następnym zadaniem było zameldowanie się w hotelu – relacjonuje.
Podczas wyjazdu nie brakowało wycieczek i różnych atrakcji. Podopieczni fundacji Teresy i Kazimierza Jednorogów brali udział w warsztatach integracyjnych, czas spędzali podczas wspólnych posiłków, zajęć na basenie, zabaw i aqua aerobiku.
Elementem wyprawy do Jarnołtówka były zajęcia z psychologiem dla rodziców czy zwiedzanie m.in. Kopalni Złota w Złotym Stoku. Był też nordic walking i spacery po górach.
– Zauważamy ogromną potrzebę kontynuowania takich inicjatyw. Rodzice potrzebują wsparcia zarówno ze strony profesjonalistów, jak i siebie wzajemnie. Wyjazdowy charakter warsztatów pozwolił oderwać się od codzienności i skupić na swoich potrzebach – tłumaczy Małgorzata Jagieluk.
– Projekt powstał na bazie wieloletnich doświadczeń i jest naszym autorskim pomysłem. Chcielibyśmy móc kontynuować go w formie cyklicznych spotkań, a ten pierwszy wyjazd potraktować jako pilotażowy. Spotkaliśmy się z ogromną życzliwością ludzi, którzy stali się częścią naszego działania. To jest prawdziwa integracja. Gorąco dziękujemy obsłudze hotelu Ziemowit w Jarnołtówku, firmie Foltrans z Gogolina, Kopalni Złota w Złotym Stoku i gościom hotelu, którzy w tak spontaniczny sposób przyłączyli się do nas, nie zdając sobie sprawy, jak wielką rzecz zrobili – kończy.
Projekt został sfinansowany przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków PFRON.
Fot. mat. Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym