Turawa to nie tylko jeziora. Jednym z ciekawszych miejsc w gminie jest położony na jej wschodnich krańcach, otoczony lasami Zakrzów Turawski.

Pierwsza wzmianka o wsi dawniej nazywanej Sacrau lub Sakrau, pochodzi z XVI wieku. Na początku wieku XVII we wsi był już kościół, parafia, folwark i karczma. Obecnie kościoły są dwa. Starszy z nich – drewniany, pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, powstał w 1759 roku. Stoi na północno-zachodnim krańcu wsi.

CZYTAJ: W Turawie wykoszono dno jeziora

Świątynia ma konstrukcję zrębową i wyraźnie wyodrębnione prezbiterium z licznymi przybudówkami. Kościelna wieża od frontu nakryta jest gontowym dachem z 1815 roku. Kościółek z reguły jest zamknięty, wiernym służy postawiony w latach ‘80 ubiegłego wieku nowy kościół.

Za cmentarzem zaczyna się droga, przy której stoją podobne do siebie, jak dwie krople wody, domy z murowanym parterem i szkieletowym piętrem z brązowymi belkami, zbudowane w technice muru pruskiego.

CZYTAJ: Promenada wreszcie wizytówką Jezior Turawskich

To Siedlung. Specjalnie wybudowane w latach ‘30 ubiegłego stulecia osiedle. Zamieszkały na nim rodziny wysiedlone z wiosek zlikwidowanych pod budowę Dużego Jeziora Turawskiego. W niektórych z tych domów do dziś żyją potomkowie przesiedleńców.

Fot. prywatne

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze