W Centrum Doświadczania Świata w Ładzy odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu „Ładza Dzieciom”. W sobotę 10 sierpnia uczestnicy przygotowali naleśniki oraz szpajzę – śląski deser, a cykl warsztatów podsumowała prezentacja o kulinarnych tradycjach Górnego Śląska.
– Podajemy naleśniki z truskawkami i borówkami. Mamy też przy sobie rękaw cukierniczy, więc każdy chętny może wykonać wzór z bitej śmietany. Oprócz tego uczestnicy mogą kosztować ciasta upieczonego przez członkinie KGW – mówiła Hania Baldy, wolontariuszka projektu. – Przygotowujemy również szpajzę, więc każdy, kto nie miał jeszcze okazji jej spróbować, będzie mógł to zrobić.
Przygotowanie szpajzy, czyli tradycyjnego deseru kuchni śląskiej, było jednym z ciekawszych momentów spotkania. Deser ten charakteryzuje się delikatną, puszystą konsystencją, a jego przyrządzenie nie zajmuje dużo czasu.
– Szpajza jest już trochę zapomniana, ale kiedyś często była podawana np. na weselach. Aby ją przygotować, należy ubić jajka i zrobić galaretkę – dwie galaretki na pięć jajek, a do tego pięć łyżek cukru – mówiła Kornelia Kupilas, członkini KGW Ładza. – Szpazję można posypać kolorową posypką, wiórkami kokosowymi albo ozdobić ją owcami.
Oprócz przygotowywania i kosztowania śląskich smakołyków uczestnicy warsztatów dowiedzieli się więcej na temat kulinarnych tradycji Górnego Śląska. Dzięki prezentacji multimedialnej można było poznać m.in. jak dawnej hodowano zwierzęta oraz jak funkcjonowały śląskie gospodarstwa.
Projekt „Ładza Dzieciom” miał na celu integrację lokalnej społeczności i wpieranie edukacji młodego pokolenia. Wydarzenie zostało sfinansowane z programu „Działaj lokalnie”, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenia LDG „Dolina Stobrawy”.
fot. Sabina Ogrodnik