Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza z psami, weszła oficjalnie w struktury 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Datę wybrano nieprzypadkowo, gdyż właśnie dziś (1 lipca) obchodzimy Dzień Psa.

To kolejny krok w budowie Grup Poszukiwawczo – Ratowniczych z psami w WOT, w całej Polsce. Jak bowiem pokazują doświadczenia zdobyte podczas tworzenia GPR K9 WOT w 13. Śląskiej Brygadzie Poszukiwawczo – Ratowniczej, czworonożny „terytorials” może świetnie się sprawdzić w tej służbie.

Opracowany przez nas program szkolenia nie tylko psów, ale i nawigatorów czy planistów mogą teraz wdrażać w życie pozostałe Brygady, bo wiemy, że się sprawdza a nasza Grupa tak jak zakładaliśmy jest realnym wsparciem dla służb w czasie poszukiwań. – podkreśla Monika Krasińska – Ligejka, koordynator GPR K9 WOT.

Jak dodaje, żołnierze którzy są w Grupie, przeszli szkolenia zarówno podstawowe jak i specjalistyczne, tak by w pełni być gotowym do udziału a akcjach.

To bardzo ważne, by żołnierze potrafili działać na najwyższym poziomie bez względu czy to podczas akcji poszukiwawczej z przewodnikiem psa czy jako nawigator np. szybkiej trójki. Musimy pamiętać, że tu chodzi o ludzkie życie i niekompetencja może doprowadzić do tragedii. Dlatego tak ważne jest szkolenie i odpowiedzialne podejście do tworzenia takich grup – dodaje Krasińska – Ligejka.

Warto dodać, że planiście 13 ŚBOT kończą właśnie tworzenie specjalnych map, które pomogą wszystkim służbą na Śląsku w planowaniu poszukiwań i wyznaczaniu terenu do przeszukania.

W Dniu Psa, a zarazem z okazji wprowadzenia etatowej GPR K9 WOT na czworonożnych żołnierzy czeka również wyjątkowy prezent. Sejm uchwalił ustawę, w której psy kontraktowe w wojsku na równi z psami służbowymi zarówno w policji czy straży pożarnej mają prawo do „psiej emerytury”. Ustawa czeka na głosowanie w Senacie
i podpis Prezydenta.

Obecnie w 13 ŚBOT służą trzy psy Ares, Byczek i Carbon. Wszystkie zdały państwowe egzaminy i są certyfikowanymi psami ratowniczymi mogącymi brać udział w akcjach terenowych. Na egzaminy czekają już kolejne psy i jeśli tylko ukończą je z pozytywnym wynikiem, dołączą do Grupy.

Jednocześnie wciąż trwa nabór przewodników z psami, wszyscy chętni mogą wysyłać zgłoszenia na adres 13sbot.rzecznik@ron.mil.pl.

Przypominamy, że aby podpisać kontrakt z przewodnikiem psa i „wciągnąć” go do służby trzeba spełnić przede wszystkim dwa warunki. Przewodnik musi zostać żołnierzem Obrony Terytorialnej, a pies musi zdać egzamin ze specjalności: terenowy (pracujący w terenach trudno dostępnych i leśnych) lub gruzowiskowy (do poszukiwań zasypanych osób).

Inf. 13. ŚBOT

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.