„Historia w pocztówkach zapisana” to wystawa w Galerii WuBePe, na której zobaczyć można najciekawsze i dotąd niepokazywane pocztówki z liczącej ponad 6 tysięcy kart kolekcji. Wśród nich są pocztówki wydawane na potrzeby wydarzeń politycznych, wojen czy propagandy, krajoznawcze, humorystyczne i miłosne. 

– „Historia w pocztówkach zapisana” to już druga wystawa poświęcona naszym zbiorom zabytkowym – mówi Tadeusz Chrobak, dyrektor WBP w Opolu. – Na owe zabytkowe zbiory składają się starodruki, rękopisy, grafiki i duża kolekcja pocztówek, które również są formą sztuki, na dodatek niesłychanie różnorodnej tematycznie. Nasze zbiory zabytkowe nie są bardzo duże w porównaniu do zbiorów innych polskich bibliotek, ale szczycimy się, że są jakościowo dobre. Z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że to prawdziwe skarby.

Na wystawie pokazywane są pocztówki głównie z końca XIX i początku XX wieku

– Pod koniec minionego roku biblioteka otrzymała dużą dotację, dzięki której kupiliśmy do naszych zbiorów ponad 1500 przedwojennych pocztówek – wyjaśnia Barbara Giedrojć z WBP. – Największa kolekcja to zbiór pocztówek z przedwojennego Opola. Kolejna to miasta, miasteczka, wsie województwa opolskiego. Kupiliśmy również przepiękny album z przedwojennymi pocztówkami Warszawy. I jeden album, nazwany przez nas Kurioza. Są w nim pocztówki wszelakie, w większości przedwojenne, choć nie tylko. Ten album świetnie pokazuje historię pocztówki, bo są w nim karty najstarsze, jeszcze z lat 70. XIX wieku, a każda z nich niesie ze sobą jakąś opowieść. Historia pocztówek jest fascynująca, o czym – mam nadzieję, przekona nasza wystawa.

„Historia w pocztówkach zapisana” – niezwykła wystawa w Galerii WuBePe

Fot. WBP Opole/FB

– Na wystawie obejrzeć można pocztówki najstarsze, czyli litograficzne, które są najbardziej pożądane przez kolekcjonerów. Pokazujemy kolekcję pocztówek wielkanocnych, świątecznych, noworocznych – całkiem innych niż współczesne. Mamy pocztówki miłosne, humorystyczne i z urlopów – największa popularność pocztówek przypadła właśnie na moment rozwoju turystyki. Są wśród nich pocztówki górskie, jak ta wysłana w 1903 roku ze Śnieżki, gdzie przez wiele lat znajdował się punkt pocztowy – opowiada Barbara Giedrojć i dodaje:

– Mamy pocztówki wysyłane przez kuracjuszy z uzdrowisk, reklamowe, folklorystyczne i z zamkami, których już nie ma. Ze znanymi postaciami. Z czasów I wojny światowej – np. unikatowe, ręcznie wykonane pocztówki legionistów internowanych w Szczypiornie. Związane z walką o niepodległość Polski, z postacią Józefa Piłsudskiego. Wreszcie pocztówki autorstwa wielkich polskich artystów – Zofii Stryjeńskiej czy Anieli Pawlikowskiej.

– Prezentujemy też pocztówki z czasów II wojny światowej: propagandowe, z terenów Śląska po 1945 roku, kiedy jeszcze nie produkowano polskich pocztówek, a wykorzystywano istniejące niemieckie. Czy wreszcie wydawane z okazji pewnych wydarzeń. Wśród nich jest seria pocztówek z roku 1916, dotycząca uroczystych obchodów 125. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja czy pocztówki z wizyty cesarzowej Augusty, która w 1903 roku przybyła do Głuchołaz po wielkiej powodzi.

Wystawę  „Historia w pocztówkach zapisana” można oglądać do 13 czerwca w Galerii WuBePe (ul. Piastowska 20).

Wernisaż w WuBePe/Fot. Anna Plewa

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze