W kategorii uczniów szkoły podstawowej:
I miejsce: Joanna Przybylska, PSP nr 20 Opole
II miejsce: Patrycja Gabor, PSP Krośnica
III miejsce: Emilia Rzeppa, PSP Krośnica
W kategorii uczniów gimnazjum:
I miejsce: Filip Hornik, Zespół Szkół: Publiczne Gimnazjum nr 11 Opole – Czarnowąsy
II miejsce: Natalia Hocwik, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kup
III miejsce: Mirosława Piotrowska, Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim.
"Sacrum w poezji”, to hasło przyświecające II Wojewódzkiemu Konkursowi Recytatorskiemu, który odbył się 12 maja tego roku w Zespole Szkół w Chróścicach. Konkurs adresowany był do starszych uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych.
Jak powiedziała pomysłodawczyni, a zarazem koordynatorka całego przedsięwzięcia Justyna Kasprzyk-Ressel- Zainteresowanie drugą edycją konkursu przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszy nas fakt, że młodzi ludzie bardzo chętnie prezentują swoje umiejętności recytatorskie.
Od samego rana trwały przesłuchania, by w samo południe podczas części finałowej zaprezentować finalistów konkursu.
Jury przewodniczyła Elżbieta Żłobicka – od 27 lat aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, posiadająca dyplom aktora scen dramatycznych. Na swoim koncie ma wiele ról dla dzieci i dorosłych. Tych 27 lat pracy w teatrze dzieli z życiem rodzinnym. Wychowała dwoje dzieci, obecnie babcia dwojga wnucząt. Przed wielu laty w Radio Opole czytała bajki dla dzieci, co dawało jej wiele przyjemności i wraz z lekturą przenosiła się w świat dziecięcych marzeń, pragnień i prawd. Ma wiele pasji i zainteresowań : pisze wiersze i prozę, maluje amatorsko obrazy, dzierga i szyje odzież. Wydała książkę poświęconą wnuczce "Mała Ta", brała udział w wydaniach Peronu Literackiego. Bierze udział w konkursach literackich i innych wydarzeniach artystycznych. Jednak największą jej miłością jest teatr. Grając role przeistacza się w inne postaci, nadając im własny charakter. Jest założycielką i prezesem Stowarzyszenia Mój Duch Przyjazny, działa społecznie poprzez kulturę i sztukę, promując twórczość osób nieznanych. Prowadzi liczne wydarzenia stowarzyszenia, udziela się społecznie. Prowadzi amatorski teatr w stowarzyszeniu. Kocha życie, nigdy się nie poddaje i zawsze realizuje wyznaczone cele.Kolejną jurorką była Adriana Jarosz, poetka, autorka tomików pt. „Rozdrożami” i „Niebo pachnące sianem”, utorka esejów, honorowy członek Janowskiego Klubu Literackiego. Związana jest z nieformalną, ogólnopolską grupą Skorusa (zgrupowaną wokół krakowskiego wydawnictwa SIGNO) oraz z krakowską grupą Każdy. Jest laureatką kilku ogólnopolskich konkursów literackich. Uczestniczy w spotkaniach autorskich i promocjach almanachów. Jej pasją jest fotografia. Jest współautorką albumu fotograficzno-poetyckiego „Rogalik”. Ponadto za sędziowskim stołem zasiadła siostra Agnieszka Kapij (Edyta), katechetka, która na co dzień wyjaśnia tajniki sfery sacrum uczniom chróścickiej szkoły.
Jurorzy wyłonili zwycięzców, co było ogromnym wyzwaniem gdyż uczestnicy prezentowali niezwykle wysoki poziom.
Szczypty nostalgii dodały popisy sekcji orkiestry dętej działającej w szkole, oraz nastrojowy taniec w wykonaniu uczennic gimnazjum. Na zakończenie wszyscy obecni mogli wysłuchać utworu Leonarda Cohena w wykonaniu Magdaleny Chmielewskiej.
II Wojewódzki Konkurs "Sacrum w poezji" przeszedł do historii, co nie zmienia faktu, że w tegorocznej edycji, umiejętności recytatorskie prezentowane przez uczestników pozwoliły na znaczne podniesienie poprzeczki. Kolejna odsłona konkursu już w przyszłym roku.
Pełna fotorelacja z wydarzenia w dziale Galeria.