Opolska Sieć Strażników Przyrody od niedawna działa w sieci i liczy już ponad 200 osób. Część z nich pomaga interweniować w sprawach dotyczących ochrony środowiska i ekologii w regionie.

Grupa Opolska Sieć Strażników Przyrody pełną parą już działa na Facebooku i jest otwarta. Oznacza to, że każdy zainteresowany może do niej dołączyć.

– Zapraszamy do naszego grona wszystkie osoby, którym los opolskiej przyrody leży na sercu. Mogą to być ludzie, którzy mają doświadczenie i wiedzę związaną z ochroną środowiska, ale też hobbyści i każdy, kto chce być zaangażowanym obywatelem – mówi Łukasz Berlik, prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, które koordynuje działania grupy.

CZYTAJ: Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. Bawią i uczą troski o środowisko

Idea działania Opolskiej Sieci Strażników Przyrody jest prosta.

– Chcemy połączyć siły w reagowaniu na niepokojące działania, które obserwujemy każdego dnia w różnych częściach województwa opolskiego. Najczęściej mowa o niepotrzebnych wycinkach drzew, niszczeniu gniazd i siedlisk czy zabijaniu i okaleczaniu dzikich zwierząt – wylicza Berlik. – Każdy, kto należy do grupy, może na forum zgłosić takie zdarzenie, zamieścić zdjęcia. Wtedy inni mogą doradzić, jak interweniować w danym przypadku, do kogo się zgłosić.

Na stronie są już widoczne ważne namiary do osób i instytucji. To Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu (tel. 77 452 62 30), a także członkowie Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego: Marta Węgrzyn w przypadku pomocy rannym i chorym dzikim zwierzętom (tel. 733 335 401) i Grzegorz Oloś, który poradzi, co zrobić, by chronić ptaki w budynkach (tel. 504 181 424).

Aktywiści chcą pomagać przysłowiowemu Kowalskiemu w pisaniu pism urzędowych, doradzać lub kierować do odpowiednich specjalistów, organizacji czy instytucji. Grupa wyznaczyła już nawet część osób, które działają najintensywniej w konkretnym regionie.

– Ta lista jest cały czas aktualizowana. Jeszcze nie mamy swojego przedstawiciela jedynie w powiecie namysłowskim – mówi prezes. – Łącznie mamy już takich „strażników” około dwudziestu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by do roli strażnika zgłaszały się instytucje, fundacje czy stowarzyszenia.

Każdy, kto do „strażników” chciałby dołączyć, a nie ma Facebooka, może również napisać wiadomość na adres: biura@otp.opole.pl.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.