– Izba Pamięci Solidarności to miejsce, o które tato zabiegał od dawna. W jego powstanie bardzo się zaangażował, żył nim przez ostatnie dwa lata – mówiła Agnieszka Rybka, córka Romana Kirsteina, legendy opolskiej „Solidarności” podczas prezentacji wystawy „Śladami Czasu Nadziei”. Ekspozycja mieści się na poddaszu wyremontowanej kamienicy przy zbiegu ulic Damrota i Krakowskiej. Oficjalne otwarcie już we wtorek (4 czerwca) o godz. 18.00.

Inicjatorem i twórcą tego szczególnego miejsca na kulturalnej mapie Opola i regionu był Roman Kirstein, lider pierwszej „Solidarności” w Opolu, który zmarł nagle 5 kwietnia.

W niedzielne (2 czerwca) popołudnie w Izbie Pamięci Solidarności przy ulicy Damrota 1, odbyła się pierwsza prezentacja wystawy „Śladami Czasu Nadziei” poświęconej ludziom i wydarzeniom, dzięki którym na Opolszczyźnie skończył się PRL.

CZYTAJ: Obchody wyborów 4 czerwca 1989 roku. “Polacy 30 lat temu wybrali wolność” [WIDEO, ZDJĘCIA]

– Mam nadzieję, że ta ekspozycja pozwoli na refleksję i pokaże, że nasze województwo nie było nijakim terenem, gdzie nic się nie działo. Te zdjęcia pokazują, że tu także działo się na tyle dużo, na ile było to możliwe w tamtych czasach – mówiła Urszula Zajączkowska, kustosz wystawy.

Jak podkreśliła, wizjonerem wystawy był Roman Kirstein. Większość materiałów i dokumentów, które zobaczymy w Izbie Pamięci Solidarności, pochodzi z jego zbiorów.

O zredagowanie tekstów na ekspozycji zadbał pisarz i dziennikarz Marian Buchowski.

Wchodząc do Izby Pamięci Solidarności na pierwszym miejscu widzimy wielką fotografię papieża i jego przesłanie wygłoszone w 1979 roku. Słowa Jana Pawła II, które wtedy padły brzmiały:

„Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi. Tej ziemi!

– To przesłanie było iskrą, która wywołała ten zryw społeczny. Nie ma solidarności bez papieża. Zapominamy często, jak ważne były jego słowa. Na spotkania z nim, w tym na to na placu Zwycięstwa w Warszawie 2 czerwca 1979 roku, przychodziło morze ludzi – przypominała.

Wśród wyjątkowych rekwizytów znalazł się m.in. unikatowy egzemplarz Przekroju, którego okładkę zdobiły wrony czy rzeźby Jerzego Beskiego, który pokazał trzy kobiety czekające na wiadomości od osób aresztowanych i internowanych.

Za projekt plastyczny „Izby” odpowiadają Marek i Maciej Mikulscy, którzy już wcześniej zajmowali się organizowaniem różnych wystaw, m.in. martyrologicznych czy historycznych.

– Panowie Mikulscy na koncie mają też organizację wystawy czasowej „Czas nadziei” w Muzeum Śląska Opolskiego. Można powiedzieć, że czują klimat takich projektów oraz wiedzą, jak sprawić by całość była czytelna i przemawiała do wyobraźni – zaznaczyła Urszula Zajączkowska.

Wystawę w Izbie Pamięci Solidarności (IV piętro wyremontowanej kamienicy przy ul. Damrota 1), można oglądać od wtorku 4 czerwca, od godz. 18.00. Wtedy zaplanowano jej oficjalne otwarcie.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.