W Izbie Pamięci Solidarności zostały otwarte pierwsze „Osobiste ścieżki Solidarności” – dźwiękowe wspomnienia trojga działaczy opozycyjnych w czasach PRL.
Gdy 4 czerwca 2019 roku, w 30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów otwierano Izbę Pamięci Solidarności, Marian Buchowski – autor warstwy tekstowej wystawy – zapowiadał, że być może ekspozycja będzie uzupełniana o kolejne materiały.
Tak też się stało. Swoje dźwiękowe wspomnienia z czasów działalności konspiracyjnej jako pierwsi udostępnili:
Grażyna Staniszewska – nauczycielka, działaczka społeczna, uczestniczka obrad Okrągłego Stołu, była posłanka na Sejm oraz europosłanka, senatorka V kadencji,
Zbigniew Bujak – polityk, politolog, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, poseł na Sejm I i II kadencji, członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, autor ksiązki książkę „Przepraszam za Solidarność”, oraz Stanisław Jałowiecki – polityk, doktor nauk socjologicznych, pracownik naukowy m.in. Instytutu Śląskiego w Opolu oraz Uniwersytetu Opolskiego, współpracownik Radia Wolna Europa, pierwszy marszałek województwa opolskiego, radny sejmiku opolskiego I kadencji, były europoseł, autor wspomnień „Tu i tam – tam i tu”.
Cała trójka wzięła udział w inauguracji „Osobistych ścieżek Solidarności”, a okazją do tego była 42. rocznica wybuchu stanu wojennego.
Po corocznych uroczystościach złożenia kwiatów na Skwerze Solidarności (o których pisaliśmy tu) w Centrum Dialogu Obywatelskiego odbyło się spotkanie, zorganizowane przez Fundację imienia Romana Kirsteina – społecznika i legendarnego działacza opozycyjnego, inicjatora utworzenia Skweru Solidarności i Izby Pamięci Solidarności.
Data spotkania, ustalona na 14 grudnia, nabrała podwójnie symbolicznego znaczenia. Była to bowiem nie tylko okazja do wspomnień z czasów stanu wojennego, ale również wymiany wrażeń, radości i nadziei, związanych z przypadającym tego dnia zaprzysiężeniem rządu premiera Donalda Tuska.
Do tej chwili o potencjale bycia historyczną nawiązywał obecny na spotkaniu prezydent miasta, Arkadiusz Wiśniewski. Natomiast zastępca dyrektora opolskiego oddziału NBP, Krzysztof Pasternak przypominał, że w tym roku, obchodzimy również 30 rocznicę wyprowadzenia wojsk rosyjskich z Polski – i wręczył gościom wydaną z tej okazji pamiątkową monetę.
Fot. Fundacja im. Romana Kirsteina
W spotkaniu uczestniczyły osoby, które również działały w Solidarności i nierzadko były bohaterami i bohaterkami wspomnień gości, jak na przykład Bronisław Lewczak. Była również obecna rodzina patrona fundacji, Romana Kirsteina, działaczki i działacze opolskiego KODu, a także młodzież licealna, dla która w następnych wyborach parlamentarnych po raz pierwszy w życiu odda głos. I właśnie do tych młodych ludzi Stanisław Jałowiecki skierował na koniec osobistą prośbę:
– Buntujcie się!
„Osobistych ścieżek Solidarności” – czyli wspomnień Grażyny Staniszewskiej, Zbigniewa Bujaka oraz Stanisława Jałowieckiego można wysłuchać podczas zwiedzania Izby Pamięci Solidarności, przy ulicy Damrota 1.
Wystawa jest udostępniana we wtorki (13:00-15:00), czwartki (15:00-17:00) oraz soboty (14:00-16:00). Nagrania uruchamiane są za pomocą kodu QR, dlatego poleca się zabranie ze sobą telefonów komórkowych oraz słuchawek.