Jaka woda butelkowa jest najlepsza do picia?

Na rynku mamy wiele wód butelkowanych. Wśród nich wyróżniamy wodę mineralną, źródlaną oraz stołową. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest ich źródło pochodzenia oraz procesy zachodzące przed jej zabutelkowaniem.

Woda mineralna pochodzi z  naturalnych ujęć  lub odwiertów. Charakteryzuje się stałym składem chemicznym i jest bogata w minerały, gdyż zawiera co najmniej 1000mg/l składników mineralnych. Do tych wód zalicza się wody średnio lub wysoko zmineralizowane.

Woda źródlana wydobywana jest z krystalicznie czystych źródeł, ale z płytszych warstw podziemnych. Charakteryzuje się niższą zawartością składników mineralnych, gdyż  zawiera do 500mg/l. Przykładem takich wód jest Saquaro, Żywiec Zdrój czy Primavera.

Woda stołowa powstaje w wyniku zmieszania naturalnej wody źródlanej lub przefiltrowanej wodociągowej z różnymi składnikami mineralnymi lub z wodą mineralną. Ich skład ulega w toku produkcji zmodyfikowaniu. Określenie "naturalna" im nie przysługuje. Woda ta dobrze gasi pragnienie, ale jest znacznie uboższa w niektóre ważne dla zdrowia składniki.

Wody butelkowane dzielimy ze względu na zawartość minerałów:
woda wysokozmineralizowana –  o sumie składników mineralnych powyżej 1500 mg/l. Woda ta bogata jest w jony sodu, fluoru, chloru oraz wapnia i magnezu. Składniki mineralne niwelują niedobory w organizmie, które powodują różne choroby i schorzenia. Pełnią zatem bardzo ważną funkcję w procesach metabolicznych, dlatego picie wód mineralnych jest jedną z najlepszych form dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników mineralnych.  Przykładem takich wód są np. Muszynianka, Staropolanka 2000, Galicjanka, czy Kryniczanka
woda średniozmineralizowana – o zawartości soli mineralnych na poziomie pomiędzy 500 – 1500 mg/l. Cechuje się tym, że nie narusza równowagi elektrolitycznej w organizmie, jest bogata w chlorki wapnia, uboga w jony sodu. Przykładem takiej wody jest: Cisowianka, Staropolanka, Nałęczowianka, Veroni Mineral Pure, Saquaro Mineral, Jurajska
woda niskozmineralizowana – ogólna zawartość soli mineralnych do 500 mg/l. Taka woda nie ma znaczenia dla organizmu człowieka, można ją pić w celu ugaszenia pragnienia, ale w niewielkiej ilości, ponieważ zbyt duża ilość nie jest korzystna dla zdrowia Rozrzedza elektrolity znajdujące się w organizmie i może naruszyć równowagę wodno elektrolitową. Woda ta z kolei ma pozytywną właściwość jeżeli chodzi o rozpuszczalność produktów, dlatego też powinno jej się używać do użytku domowego tj. gotowania potraw, parzenia kawy czy prania. Zalicza się do niej m.in. Kroplę Beskidu, Dobrowiankę lub Polaris Plus

Rodzaj wody powinien być dobierany według indywidualnych potrzeb organizmu. Wodę źródlaną zaleca się niemowlętom i dzieciom, zaś osoby z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą lub chorobą serca powinny unikać wody z dużą ilością sodu, wybierając tą z wysokim stężeniem magnezu. Zaś ludzie cierpiący na refluks żołądkowy lub nadkwasotę powinny sięgać po wodę z dużą ilością wodorowęglanów, gdyż neutralizują one kwasy żołądkowe i przynoszą szybkie ukojenie podczas zgagi. Wodę zawierającą wysokie stężenie potasu i sodu w celu uzupełnienia minerałów powinny wybierać osoby pracujące w wysokich temperaturach oraz fizycznie. Jeżeli chodzi o to czy ma to być woda gazowana lub nie, należy to do indywidualnych upodobań, gdyż nie ma to większego wpływu na nasze zdrowie. Dobór odpowiedniej wody jest niezwykle istotny dla każdego organizmu, dlatego warto znać ich właściwości. 

Wybierając wodę na półce sklepowej, nie powinniśmy sugerować się reklamą oraz ceną, ale etykietą znajdującą się na butelce. Najlepsze są te, których składniki mineralne wynoszą powyżej 1000mg/l, a zawartość poszczególnych minerałów kształtuje się w następujący sposób:
magnez – powyżej 50mg/l
wapń – ponad 150mg/l
siarczany – ponad 250mg/l
wodorowęglany – ponad 600mg/l

Warto również zwrócić uwagę na to, że woda w butelce w większości przypadków sprzedawana jest w plastikowych opakowaniach, które mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Badania naukowe mówią, że obecne w plastiku  ftalany i fenole z bisfenolem mają negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną człowieka i bezpośrednio przyczyniają się do zmniejszenia płodności osób, które są narażone na ich działanie. Ftalany obecne w plastiku są szczególnie niebezpieczne, tym bardziej, gdy plastik narażony jest na działanie światła i wysokiej temperatury dlatego też nigdy nie należy zostawiać butelki np. na siedzeniu w samochodzie. Poza tym warto wiedzieć, że po otwarciu butelki,  woda nie powinna być pozostawiana do picia na dłuższy okres czasu. Otwarcie powoduje kontakt wody z powietrzem, co daje początek procesów psucia. W takiej wodzie pojawiają się wirusy, bakterie, pleśnie, grzyby i inne.

Źródło:
1. www.kuracjusz.com
2. www.wybieramwode.pl
3. www.wodadlazdrowia.pl
4. www.pij-wode.pl
5. www.okiemdietetyka.pl
6. www.poradnikzdrowie.pl
7. www.dietetycy.org.pl
8. www.konsumentalista.pl
9. www.salaterka.pl
10. www.fakt.pl/kobieta/zdrowie-i-fitness/plastikowe-butelki-maja-wplyw-na-zdrowie/rgdh3lx
11. wroclaw.onet.pl/w-butelce-wody-zywiec-zywiol-byl-utwardzacz-do-zywicy-jest-wynik-ekspertyzy/3t239l
 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie