Janusz Józefowicz, reżyser kultowego musicalu „Metro”, dyrektor warszawskiego Studia Buffo, przekazał Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu osobisty Playbill, który w całości poświęcony był występowi polskich artystów w USA. Przekazanie pamiątek ma być wstępem do  wspólnego wyszukiwania młodych talentów. 

Teatr Studio Buffo powstał w 1956 roku. Od 1992 roku działa już pod nazwą Studio Buffo, a kierują nim kompozytor Janusz Stokłosa i reżyser i choreograf Janusz Józefowicz, twórcy hitowego musicalu „Metro”, który od 1991 roku do początku tego roku zagrano 2200 razy, a obejrzało go rekordowe około 2 milionów widzów.

Fot. Anna Konopka

Reżyser „Metra”, którego popularność i fenomen nie słabnie po niemal 30 latach, po raz pierwszy w poniedziałek (16 grudnia) odwiedził Muzeum Polskiej Piosenki, przekazując instytucji m.in. osobisty oryginalny broadwayowski program Playbill związany z amerykańską premierą polskiej sztuki.

– Przekazuję tu cenne dla siebie rzeczy. program Playbill, jedyny jaki mam, związany jest z naszą amerykańską przygodą – mówił Janusz Józefowicz. – Po drugie mam materiał archiwalny z początkowych przygotowań do tego spektaklu. Widzimy na nim 17-letnią Edytę Górniak czy Kasię Groniec.

Dodajmy, że na deskach musicalu metro debiutowali m.in. Edyta Górniak, Katarzyna Skrzynecka, Katarzyna Groniec, Doda czy Robert Janowski.

CZYTAJ: Teresa Zielińska napisała o ludziach opolskiej kultury

Poniedziałkowe (16 grudnia) spotkanie dotyczyło również planów na organizację w Opolu pierwszego regionalnego przeglądu młodych artystów, którzy mieliby szansę wystąpić wspólnie z artystami Teatru Studio Buffo.

W tym sezonie, w 22 miastach Polski, działalność rozpoczęło Studio Artystyczne „Metro” przy teatrze Buffo, które na celu ma promowanie śpiewania oraz repertuaru o ciekawej, wartościowej muzyce i tekstach. Wokalnie, tanecznie i aktorsko szkoli się w nim ok. 300 dzieci.

– Chcemy dawać szansę utalentowanym ludziom w całej Polsce, możliwość bezpośredniego kontaktu z nami, tak by uniknęli deptania po ścieżkach, które prowadzą donikąd. Dajemy szansę na funkcjonowanie w tym zawodzie, tak by ci młodzi ludzie mogli się rozwinąć, żyć z uprawiania tego co kochają – tłumaczył reżyser.

– Mamy nadzieję na promowanie fajnych ludzi. W tych studiach będę się pojawiał, ale w planach są również przeglądy cykliczne.

Janusz Józefowicz przypominał, że to właśnie w Opolu debiutował w 1980 roku.

– Wystąpiliśmy z taką suitą muzyczną, śpiewaliśmy o tym, że marzymy o polskim musicalu. To już marzenie spełnione – mówił z uśmiechem reżyser „Metra”. – Do Opola przyjeżdżałem potem wielokrotnie, jako wykonawca, realizator, choreograf – dodał.

W Opolu kręcili kolędę z musicalu „Metro”

– Teledysk do kolędy „Uciekali” nagraliśmy w Muzeum Polskiej Piosenki, a wystąpiło w nim pięciu naszych solistów. Efekty naszej pracy jeszcze przed świętami będzie można zobaczyć na fanpage’u naszego studia TU – mówi Natalia Gosztyła, trener wokalny, która prowadzi Studio Piosenki „Metro” w Opolu.

Zajęcia w opolskiej placówce odbywają się w poniedziałki i czwartki, a nabór do placówki trwa przez cały rok.
– Mamy trzy grupy: dzieci do lat 11, młodzież do lat 16 i dorośli 17 wzwyż. Pracujemy nad emisją głosu, śpiewem w harmonii, warsztatem aktorskim, polską piosenką. Dwa razy do roku organizowane będą przeglądy regionalne podczas, których panowie Józefowicz i Stokłosa będą szukać nowych perełek do współpracy.
Najmłodszy uczestnik zajęć ma 9 lat, nastraszy – ponad 40.

Fot., wideo: Przemysław Kromp/Kromp Art Studio

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.