Odsłonięciu pamiątkowych tablic towarzyszył tradycyjnie już Akademicki Chór Politechniki Opolskiej. Po ich odsłonięciu w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki z chórem pod przywództwem Ludmiły Wocial-Zawadzkiej zaśpiewała Ania Dąbrowska i Tomasz Lipiński, który na poniedziałkowym koncercie muzyki alternatywnej będzie świętować 40-lecie pracy twórczej.
– Piękne macie głosy, wspaniale śpiewacie – komplementowała Ania Dąbrowska wokalistów Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej. – Bardzo się cieszę, że mogłam odsłonić swoją gwiazdę, to wspaniałe przeżycie.
Mimo trudności technicznych, gwiazda zaśpiewała wspólnie z opolskim chórem.
Gwiazdę odsłonił również Tomasz Lipiński, rockman, autor tekstów, kompozytor, lider i współzałożyciel takich grup jak Brygada Kryzys, Tilt, Fotoness i Izrael.
– Kiedy mnie już nie będzie, ta gwiazda wciąż będzie świecić – mówił muzyk. – A moje piosenki będą wam mam nadzieję umilać życie i dostarczać trochę też trochę materiału do samodzielnych przemyśleń.
Gwiazdę zmarłego w 2014 roku Janusza Kondratowicza, poety, satyryka, autora tekstów piosenek i dziennikarza, odsłonił jego wnuk.
– Myślę, że nie ma lepszego miejsca w Polsce niż opolski Rynek, gdzie można upamiętnić czyjąś twórczość – mówiła Anna Kondratowicz, żona poety.
Przypomnijmy, że Janusz Kondratowicz zdobył drugą nagrodę na KFPP w Opolu w 1964 roku za „Piosenkę z przedmieścia”. W kolejnych latach wielokrotnie był związany z opolskim festiwalem i odebrał tu wiele nagród, m.in. Grand Prix w koncercie „Premiery” na KFPP w Opolu w 1966 roku, nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Opola na KFPP w Opolu za „Trzynastego” w 1967 roku czy Nagrodę Publiczności w koncercie „Premiery” na KFPP w Opolu za „Tyle słońca w całym mieście” w 1974 roku.