Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki obchodziło jubileusz 10-lecia działalności. Gala, podsumowująca dokonania OCRG, odbyła się w stylu barejowskim. Hasło przewodnie to „W oparach absurdu, czyli 300 procent normy”. Zarówno scenariusz, scenografia oraz prowadzący galę, wpisali się w klimat czasów komunistycznych.

Ale poważnie traktując dokonania w zakresie rozwoju gospodarczego regionu, to OCRG ma się czym pochwalić. Tylko w 2017 roku 6 poważnych inwestorów podjęło decyzję o budowie nowych fabryk, tworząc ponad 420 miejsc pracy.

W minionych 10 latach w województwie opolskim dzięki zabiegom Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera ulokowało się 65 inwestorów. Wartość nakładów finansowych wynosi ponad 1,6 miliarda euro. Zadeklarowali oni utworzenie ponad 9 tys. nowych miejsc pracy.

Ważnym elementem pracy OCRG są nabory na innowacyjne usługi i produkty w mikro-, małych i średnich przedsiębiorstwach. W mijającym 2017 roku dzięki ogłaszanym konkursom z puli zarządu województwa przyznano opolskim przedsiębiorcom ponad 122 miliony zł. Ponad 4 miliony zł to pula unijnego wsparcia na rozwój, tworzenie i doposażenie żłobków i klubów malucha.
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki jest także inicjatorem wielu akcji łączących ludzi młodych z rynkiem pracy. Między innymi projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy”, dzięki któremu skojarzono szkoły zawodowe z przedsiębiorcami, przyszłymi pracodawcami.

W czasie gali, na którą przybyli przedstawiciele blisko 190 firm, wyłoniono w drodze głosowania inwestycję roku. Została nią firma Good Mills ze Straduni k. Opola. Zaszczytny tytuł odebrał Adam Tyszka, dyrektor zarządzający tej firmy.

Jubileusz OCRG w oparach absurdu PRL. Najlepsi przedsiębiorcy przodownikami pracy!
Wpisując się w konwencję III Opolskiego Plenum Przodowników Pracy, nagrodzono oczywiście tych, którzy wykonali 300 procent normy.

Są to: Lesław Adamczyk, były dyrektor i wiceprezes firmy Atmoterm S.A., za moderację Międzynarodowej Akademii Zarządzania;
Bogusław Dawiec, dyrekror fabryki Polaris, za zaangażowanie i wsparcie szkolnictwa zawodowego; Zygmunt Szulc, współwłaściciel firmy Explomet, za wdrożenia i popularyzację idei studiów praktycznych; a także firma Adamietz za niezwykle dynamiczny rozwój.

Pozostaje pytanie: dlaczego tak piękną historię 10-lecia OCRG wpisano w klimat mrocznych czasów? Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, Roland Wrzeciono, pytany przez nas, dlaczego obrano taką konwencję, odpowiedział krótko: – Chodziło o to by ta gala odróżniała się od innych, była inna.

Czy było śmieszniej? – Wolę, by rozbawianie publiczności pozostawiano specjalistom, np. Zenonowi Laskowikowi.

Fot. Janusz Maćkowiak

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie