Ponad 30 lokalnych wystawców zaprezentuje swoje rękodzieło i rzemiosło 15 sierpnia na II Opolskim Etnofestiwalu na Zamku w Niemodlinie. Czeka wiele atrakcji! Będzie można nauczyć się haftować, zdobić jajka na różne sposoby, wypleść wianek lub koszyk, pomalować swój własny kubek, nauczyć się mieszać zioła czy posmakować niemodlińskiego karpia.
Impreza pełna różnorodnych atrakcji
Opolski Etnofestiwal to przede wszystkim oferta dla rodzin na miłe spędzenie świątecznego popołudnia. W gościnnych progach niemodlińskiego zamczyska będzie można poznać wiele lokalnych tradycji, wziąć udział w ciekawych warsztatach, posmakować lokalnego dziedzictwa kulinarnego, a także wspólnie zatańczyć Poloneza, czyli najstarszy taniec narodowy, który być może w grudniu 2023 r. zostanie wpisany na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Wszystko to rozpocznie się o godz. 15.00 spektakularnym lotem tysiąca gołębi pocztowych zorganizowanym przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych.
Podczas Etnofestiwalu odbędzie się także otwarcie Europejskiego Parku Rzeźby A&A wraz z prezentacją rzeźb powstałych w ramach I Międzynarodowego Pleneru Niemodlin 2023. Wśród zaproszonych gości są m.in. Unhyung Chung (Korea Południowa), James Rogers (Wielka Brytania) i Kuba Mach (Polska). Szczegóły na stronie: http://niemodlinzamek.pl/sztuka-na-zamku-i-miedzynarodowy-plener-rzezbiarski-na-zamku-w-niemodlinie.
W tym roku, 15 sierpnia, na Zamku Książęcym w Niemodlinie odbędzie się podwójny jubileusz 20-lecia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na liście krajowej znajduje się aż 15 przejawów żywego dziedzictwa z naszego regionu (najwięcej w Polsce), a na liście UNESCO zwyczaj układania dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała. Opowie o tym wystawa pt. „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce” przygotowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
W Niemodlinie tradycja nie ginie
15 sierpnia świętujemy Dzień Wojska Polskiego, jednak w kościele katolickim obchodzi się także uroczystość Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to w tradycji ludowej dzień Matki Boskiej Zielnej. O starej tradycji rolniczej pamięta się w Niemodlinie, gdzie na tamtejszym zamku już po raz drugi zorganizowany zostanie Opolski Etnofestiwal – święto lokalnych tradycji i rękodzieła.
W polskiej tradycji ludowej Matka Boska czczona jest jako patronka ziemi, ziół, kwiatów, owoców i zbóż. Z tej tradycji wyrosło zamkowe święto ziół, które przerodziło się w Etnofestiwal. Zamek w Niemodlinie był też tym miejscem, w którym podpisano wspólny wniosek o wpis tradycji zielarstwa i ziołolecznictwa na Śląsku Opolskim na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Współorganizatorem najbliższej odsłony festiwalu jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, które promuje kulturę Pomorza w Polsce i za granicą. Podczas II Opolskiego Etnofestiwalu odbędą się więc liczne warsztaty – haftu borowiackiego i tucholskiego (poprowadzą je twórczynie z Klubu Haftu Złotych i Bursztynowych Barw z Tucholi), malowania fliz, czyli ozdobnych płytek, które do dziś znajdują się na ścianach niektórych żuławskich domów, a także tworzenia motanek dekorowanych stemplami. Ponadto niezwykle istotnym głosem w dyskusji o dziedzictwie kulturowym będzie koncert zespołu Kiev office.
Organizatorami wydarzenia są: Fundacja na Rzecz Zamku Książęcego Niemodlin1313, Narodowy Instytut Dziedzictwa i Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Pomorskiego. Partnerzy to gmina Niemodlin i Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych.
Portal i miesięcznik Opowiecie.info sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem.