W Polsce 1,6 miliona osób żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa, co oznacza, że na miesięczne utrzymanie dysponują one kwotą mniejszą niż 600 zł. Jednocześnie co roku 9 milionów ton żywności marnuje się.
Janina Piekarz z Karłowic Radna Gminy Popielów oraz prezes Związku Rencistów i Emerytów zaprasza wszystkich potrzebujących po odbiór żywności pochodzących z sieci sklepów Biedronka 508 490 490.
– Karłowicki Związek Emerytów i Rencistów postanowił pomóc w rozwiązaniu problemu, który dotyka tak wielu osób. Ponad półtora miliona mieszkańców naszego kraju żyje w nędzy – mówi Janina Pikarz. Nasza akcja, to oczywiście cząstka, ale bez takich wydawałoby się niewielkich gestów nie pomożemy nikomu. Jako Związek Emerytów podisaliśmy z bankiem żywności i sklepem Biedronka umowę, na mocy której sieć będzie dostarczała żywność potrzebującym – dodaje J. Piekarz.
– To bardzo dobre jakościowo towary, które często się marnują. Zapraszam wszystkich potrzebujących, osoby samotne, chore lub będące w nagłej potrzebie losowej, mieszkających na terenie gminy Popielów do kontaktu ze mną nr telefonu: 508 490 490. Nie trzeba zaświadczeń o dochodach, ani żadnych innych. Wystarczy zgłosić potrzebę, a my zorganizujemy żywność. Każdemu w życiu zdarzają się cięższe chwile – zachęca radna Janina Piekarz.
Banki Żywności w Polsce
1993 rok datuje się zainteresowaniem formułą działania Banków Żywności w Polsce. Z inicjatywy Jacka Kuronia przy Fundacji “Pomoc Społeczna SOS” powstaje w Warszawie pierwszy “Bank Żywności SOS”. W latach 1993 – 95 powstają kolejne banki w Jaworze, Łodzi i Pile a następnie w Krakowie, Koninie, Lesznie.
W 1997 istniejące wówczas Banki Żywności tworzą Federację Polskich Banków Żywności. Jej pierwszym Prezesem zostaje Czesław Jurczyszyn, który pełni tę funkcję do 2002 r.
Obecnie Federacja zrzesza 32 Banki Żywności. Zadaniem Federacji jest promocja idei Banków Żywności, reprezentowanie ich oraz koordynacja działań na poziomie ogólnopolskim. Proces tworzenia się Banków Żywności w różnych rejonach Polski jest ciągły i odznacza się ogromną dynamiką. Świadczą o tym nowe siedziby Banków Żywności w wielu miastach Polski, a także ich działania podejmowane w licznych projektach.
www.bankzywnosci.pl