Zamek i wozownia w Karłowicach zostały udostępnione dla zwiedzających w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Po raz pierwszy otwarto drzwi do wieży. W tym miesiącu jeszcze trzykrotnie odbędzie się zwiedzanie zabytkowych budowli. 

W Karłowicach ponownie odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku mają charakter wyjątkowy, bo związane są z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Stanisław Szynkowski tuż po 14:00 rozpoczął oprowadzanie przybyłych po wozowni. Przedstawił tam historię niepodległościową Karłowic. Nie ma pewności czy w tej miejscowości podczas wojny stacjonowały wojska. Pewnym jest natomiast, że nad Karłowicami przelatywały pierwsze samoloty bombardujące Warszawę.

Wycieczka przeszła potem do zamku, w którym rozpoczęło się zwiedzanie. W jedynym zamku gotyckim z XIV wieku w województwie opolskim znajdowały się dawniej m.in. przedszkole i nadleśnictwo. Niestety wewnątrz budowli nie zachowało się praktycznie żadne zabytkowe wyposażenie. Jednym z ocalałych mebli jest XIX-wieczna szafa wmurowana w ścianę.

W zamku znajduje się barokowa kaplica, w której ks. Jan Dzierżon odprawiał msze. W budynku produkowano piwo, które było na tyle znane, że znalazło się w encyklopedii. Uczestnicy projektu zostali oprowadzeni po większości komnat zamkowych, a także zaprowadzono ich do piwnicy, gdzie trzymano wytworzone trunki. Po raz pierwszy od dawna otwarte zostały dla zwiedzających drzwi do wieży. Wśród gości znaleźli się m.in. turyści z Poznania, którzy z zamiłowania odwiedzają zamki i pałace Polski.

Na niedzielę zaplanowano: wystawę „Niepodległościowe karty w dziejach wsi Karłowice”, zwiedzanie zamku, wycieczkę rowerową wzdłuż granicy plebiscytowej. Zwiedzanie odbędzie się jeszcze 15 i 16 września, a w przyszłą niedzielę przeprowadzone będą warsztaty genealogiczno-historyczne.

Spotkania z Niepodległą w Karłowicach

Karłowicki zamek należy obecnie do rodziny Gniotów. Nieustannie trwają tam prace remontowe. Trzeba było wymienić część dotychczasowego stropu, która groziła zawaleniem. Do zamku prowadzi nowy, odbudowany most. Obok niego stoi odnowiona figura św. Jana Nepomucena. W renowację budynku włożono już ponad milion złotych. Zamek pomimo zainwestowanych pieniędzy wciąż wymaga sporych remontów. Będą one sukcesywnie przeprowadzane, aby obiekt z czasem mógł cieszyć lokalną społeczność.

Fot. Marcin Luszczyk

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie