Kto przyszedł na dzień otwarty na budowie, ten mógł obejrzeć stadion nie tylko z trybun, ale i z poziomu tunelu, którym zawodnicy będą wychodzić na murawę. Wydarzenie odbyło się 24 marca, a kolejka pod stadionem stała od godz. 11.00 do 16.00.

Była to znakomita okazja, by przyjrzeć się z bliska, na jakim etapie jest budowa Stadionu Opolskiego, która ma zostać ukończona w drugiej połowie bieżącego roku, i której koszt wyniesie około 170 mln zł. Oczywiście zwiedzający wchodzili na teren prac w kaskach i mogli poruszać się tylko wyznaczonymi strefami.

@opowiecie.info Kto przyszedł na dzień otwarty na budowie, ten mógł obejrzeć obiekt nie tylko z trybun, ale i z poziomu tunelu, którym zawodnicy będą wychodzić na murawę. Wydarzenie odbyło się 24 marca. #DzieńOtwarty #DzieńOtwartyStadionuOpolskiego #StadionOpolski #Opole #Odra #OdraOpole ♬ Chillest in the Room – L.Dre

– Mam okazję być tu drugi raz, stadion rośnie, widać efekty prac i zapowiada się na bardzo piękny obiekt. Myślę, że gabarytowo jest w sam raz i te ponad 11 tys. wystarczy – ocenił Józef Burta, bramkarz Odry. – Zwiedziliśmy już szatnie, strefę wyjścia na boisko i loże VIP. Wszystko wygląda bardzo okazale. Trenując obok, przy ul. Północnej, oglądamy tę budowę każdego dnia, ale skupiamy się przede wszystkim na treningach i meczach. Z tyłu głowy pojawiają się jednak myśli o tym, że niedługo będziemy występować już na Stadionie Opolskim.

Obiekt będzie posiadał cztery trybuny, które pomieszczą 11 600 kibiców. Oczywiście każda będzie zadaszona, a z zewnątrz stadion pokryją szkło i membrana. Wewnątrz znajdą się z kolei: szatnie, pomieszczenia techniczne, biura, sale konferencyjne i wiele innych. Będą też punkt sprzedaży biletów, gastronomia, toalety i loża VIP.

– Chcemy, by osoby, które odwiedzają dziś stadion, mogły poczuć jego klimat. Obecnie obserwujemy surowy beton, ale każdy fan naszego klubu potrafi już sobie wyobrazić wypełnione trybuny – mówił Michał Lech, rzecznik prasowy Odry. – To obiekt wprost proporcjonalny do zapotrzebowania. Obserwując nowe polskie stadiony można stwierdzić, że ich pojemność to około 10% ludności miast, w których się znajdują. Tak też jest w przypadku naszego, nie za wielkiego, optymalnego i nowoczesnego. Otwarcie planowane jest na grudzień, więc pierwszy mecz ligowy odbędzie się tu zapewne w lutym przyszłego roku.

Głównym wykonawcą stadionu jest firma Mirbud, która wybudowała już chociażby halę Toyota Park przy opolskiej Stegu Arenie. Przedsiębiorstwo to ma w swoim portfolio również obiekty w innych miastach, jak hala Arena Gliwice i stadion ŁKS-u Łódź. Pod koniec grudnia na plac budowy wkroczyła też opolska firma Komax.

– Tworzymy nasypy i doprowadzamy grunt do kategorii G1. Później przełoży się to na utwardzenie w postaci 38 tys. m2 kostki brukowej, dróg asfaltowych, ścieżek rowerowych, chodników, parkingów i 17,5 tys. m2 miejsc postojowych – informował z lutym Bartłomiej Pietras, kierownik robót z ramienia Komaxu. – Poza utwardzeniami z kamienia naturalnego wykonujemy też stabilizacje o różnych grubościach, w zależności od potrzeb projektu. Końcowym etapem będzie zahumusowanie terenów zielonych wraz z ich obsiewem.

Na Stadionie Opolskim, który powstaje przy ul. Technologicznej, mecze ligowe rozgrywać będzie Odra Opole, która szykuje się już do przeprowadzki z ul. Oleskiej. Obecnie to dziewiąta ekipa Fortuna 1 Ligi, która traci 11 punktów do lidera, 9 do wicelidera i 3 do pozycji barażowej. Bezpośredni awans do PKO Ekstraklasy daje miejsce 1. lub 2., a udział w barażach gwarantują lokaty od 3. do 6.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.