Kinobus to festiwal filmowy, a zarazem kulturo- i krajoznawczy. To pokazy filmów, poznawanie walorów turystycznych i kulinarnych, a nade wszystko przywracanie pamięci o miejscach, które niegdyś żyły sztuką filmową, i ludziach, którzy te miejsca tworzyli. Kinobus to sojusz kina, lokalnej kultury filmowej, edukacji i turystyki.
W dniach 22-25 sierpnia wypełniony pasażerkami i pasażerami z całej Polski Kinobus przemierzy blisko pół tysiąca kilometrów drogami województwa opolskiego: z Opola przez Krapkowice, Zdzieszowice, Kędzierzyn-Koźle, Prudnik, Głuchołazy, Pokrzywną, Otmuchów, Grodków, Pokój, Wołczyn, Byczynę, Praszkę i Kluczbork z powrotem do Opola.
Uczestniczki i uczestnicy to osoby, które w niebanalny sposób chcą spędzić kilka wakacyjnych dni, z niecodziennej perspektywy poznać region Polski. Część z nich to osoby zawodowo związane z branżą filmową i kinową. Podróżując Kinobusem, odwiedzą niemal wszystkie działające w regionie stałe kina i usłyszą o kilkudziesięciu, których już nie ma. Spotkają pracowników tych kin, przewodników i regionalistów, badaczy i animatorów kultury filmowej – i poznają ich historie. Spróbują regionalnych przysmaków i oczywiście obejrzą filmy – na ekranach zagoszczą osoby marzące o podróżach pozaziemskich, a także świadkowie pradziejów kin w Opolu i Kluczborku.
W czwartek 22 sierpnia o godzinie 19:00 w ramach oficjalnego otwarcia wydarzenia w opolskim kinie Meduza pokazany zostanie amatorski film na taśmie 16 mm, datowany na koniec lat 60. XX wieku, w którym pojawiają się pracowniczki i pracownicy Wojewódzkiego Zarządu Kin w Opolu. W piątek 23 sierpnia o godzinie 21:30 na terenie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Pokrzywnej odbędzie się plenerowa projekcja filmów „Bilet na Księżyc” Veroniki Janatkovej i „To byłoby coś pięknego” Anny Morawiec – obydwa o śmiałkach gotowych lecieć w kosmos. Z kolei w niedzielę 25 sierpnia około godziny 14:00 w kinie Bajka w Kluczborku premierowo wyświetlony będzie zapis rozmowy z synem pierwszego po II wojnie światowej kluczborskiego kiniarza. Z kolei w sobotę 24 sierpnia około godziny 12:30 w kinie Klaps w Grodkowie dr Urszula Biel wygłosi wykład o przedwojennych perypetiach lokalnych kiniarzy: „Filmy, muzyka i skecze – o kinie w Grottkau 1922-1939”.
Wszystkie wydarzenia na trasie są darmowe i otwarte dla lokalnej publiczności. Osoby chcące podzielić się swoimi wspomnieniami i pamiątkami kinowymi zapraszamy szczególnie serdecznie.
Dotychczas Kinobus odwiedził województwa: podkarpackie (2015), zachodniopomorskie (2016), lubelskie (2017) i świętokrzyskie (2018). Za edycję lubelską organizatorzy otrzymali prestiżową Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii wydarzenie filmowe. Pomysłodawcą imprezy i autorem tras jest Maciej Gil.
Organizatorem Kinobusu / Opolskie 2019 jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa, która prowadzi Kino Agrafka, Kinokawiarnię Kika i DKF Rozpięci Projekt finansowo wspiera Polski Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami organizacyjnymi są: kino Meduza w Opolu i kino Bajka w Kluczborku.
www.facebook.com/kinobuspl
www.kinobus.pl
Inf. fot. Maciej Gil