„Aktywizacja kobiet z niepełnosprawnościami i zagrożonych wykluczeniem zawodowym” to temat czwartkowej (7.09) konferencji, która odbyła się w Opolu – dokładnie w sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego.
Wydarzenie przybrało formę wykładów i otwartej dyskusji. Tematy brzmiały: „Bon ton wobec osób z niepełnosprawnościami”, „Rynek pracy w Polsce, a zatrudnienie kobiet z niepełnosprawnościami, w tym aktywizacja i doradztwo zawodowe”, „Ochrona prywatności kobiety z niepełnosprawnościami w pracy”, „Czy orzeczenie o niezdolności do pracy wyklucza aktywność zawodową? Fakty i mity” i „Każda kobieta zasługuje na sukces!”.
Wykład „Bon ton wobec osób z niepełnosprawnościami poprowadziła Agnieszka Staszków-Bularz – adwokatka z Izby Opolskiej oraz certyfikowana mediator w sprawach cywilnych i rodzinnych. Temat „Rynek pracy w Polsce, a zatrudnienie kobiet z niepełnosprawnościami, w tym aktywizacja i doradztwo zawodowe” poruszyła natomiast Edyta Sieradzka, będą ekspertką ds. zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w Polsce i założycielka Sieradzka-PEFRON.
Prelekcję pt. „Ochrona prywatności kobiety z niepełnosprawnościami w pracy” poprowadziła z kolei Bożena Krawczuk, właścicielka Kancelarii Bezpieczeństwo Informacji, członkini Stowarzyszenia Administratorów Bezpieczeństwa Informacji oraz doświadczona wykładowczyni akademicka, specjalizująca się we wdrażaniu systemów ochrony danych osobowych zgodnych z RODO i innymi ustawami branżowymi.
To jednak nie koniec. Na uczestniczki i uczestników konferencji czekał też wykład „Czy orzeczenie o niezdolności do pracy wyklucza aktywność zawodową? Fakty i mity”, który poprowadziła przedstawicielka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i specjalistka w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Był też czas na dyskusje – głos w części „Każda kobieta zasługuje na sukces!” zabrały kobiety z niepełnosprawnościami, które aktywnie i z sukcesami funkcjonują na rynku pracy.
Konferencję „Aktywizacja kobiet z niepełnosprawnościami i zagrożonych wykluczeniem zawodowym” zorganizowało stowarzyszenie Opolskie Kobiety Sukcesu. Jego prezeską jest Lilianna Łuczkiewicz, która była pomysłodawczynią i moderatorką czwartkowego spotkania w sali Orła Białego.
– Konferencja jest skierowana do osób z niepełnosprawnościami, szczególnie do kobiet, ale nie tylko. Są z nami także pracodawcy, którzy mogą dzięki temu poznać korzyści płynące z zatrudniania takich pracowniczek i pracowników. To bardzo ważne spotkanie, które organizujemy dzięki grantowi z banku – mówiła Lilianna Łuczkiewicz. – Temat zasługuje na uwagę, podobnie jak te wszystkie kobiety. Panie z niepełnosprawnościami zasługują na sukces i między innymi tym zajmuje się nasze stowarzyszenie. Zbudowałyśmy platformę zrzeszającą kobiety, które wspierają się, pomagają sobie, szkolą się i organizują takie właśnie konferencje otwarte dla kobiet z całego regionu.