Do końca tego roku zobaczymy trzy premiery, w tym otwierającą sezon sztukę „Mistrz i Małgorzata”. W planach są koprodukcje z teatrami z Legnicy, Szczecina, Katowic i Torunia. W związku z ruszającym w styczniu remontem, trwa intensywny wybór miejsca na tymczasową prezentację przedstawień teatru z Dużej Sceny. Prestiżowym wydarzeniem ma być dołączenie „Kochanowskiego” do ETC, organizacji zrzeszającej największe teatry w Europie.
Norbert Rakowski, który pokieruje opolskim teatrem kolejną kadencję, opowiadał w czwartek o najbliższych planach instytucji.
– Postanowiłem zrewidować misję teatru i przemyśleć w jakim kierunku on zmierza, jakiego profilu będziemy się trzymać, o czym chcemy opowiadać, tak żeby widz wiedział, do jakiego miejsca przychodzi – tłumaczył dyrektor Rakowski.
– W nowej kadencji nacisk naszej jednostki położymy na budowanie świadomości indywidualnej i społecznej. Chcemy aby teatr był pretekstem do szerszego dyskursu.
O znaczeniu edukacji kulturalnej Opolszczyzny, mówiła również Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Sportu w opolskim urzędzie marszałkowskim.
– Z ofertą kulturalną chcemy dotrzeć do wszystkich mieszkańców i w ten sposób wychować sobie odbiorców – podkreślała dyrektor Kamińska.
Nowy sezon, jeszcze we wrześniu, otworzy wyczekiwana premiera – „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Janusza Opryńskiego.
„Większa inscenizacja” co roku w Opolu
– Bardzo się cieszę z tego projektu, on zapowiada pewien cykl – mówił dyrektor o premierze na podstawie wybitnej powieści Michaiła Bułhakowa. – W każdym sezonie artystycznym chcielibyśmy przedstawiać polską lub światową literaturę w dużym wydaniu, po to abyśmy obcowali z tzw. „większą inscenizacją” – zapowiadał Norbert Rakowski.
CZYTAJ: Uniwersytet Opolski i Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych łączą siły
W październiku na Małej Scenie zobaczymy po raz pierwszy „Prezydentki” Wernera Schwaba w reżyserii, znanego już opolskiej widowni, Giovanny’ego Castellanosa. Kontrowersyjny dramat dotknie tego, co najlepiej skrywane przez nasze społeczeństwo. W głównych rolach: Arleta Los-Pławszewska, Grażyna Misiorowska oraz Judyta Paradzińska.
Ostatnią, listopadową, premierą tego roku będzie natomiast realizacja zwycięskiego projektu 3. edycji konkursu na Projekt Teatralny Modelatornia. „Czarne skóry, białe maski” w reżyserii Wiktora Bagińskiego.
– To przedstawienie w szerokim aspekcie dotyka funkcjonowania ludzi o odmiennym kolorze skóry od XI wieku po dzień dzisiejszy – zapowiadał dyrektor.
Wielki remont teatru od stycznia
Modernizacja teatru obejmować będzie m.in. budowę nowego systemu wentylacji i klimatyzacji, przebudowę elewacji. Na czas remontu, który ruszy 2 stycznia będzie funkcjonować scena Modelatornia – do końca marca. Widzów czekają pewne utrudnienia, m.in. przygotowane zostaną specjalne wejścia węższymi korytarzami.
– Nie będziemy wchodzić głównym wejściem, ale specjalnym od strony portierni. Planujemy też bezpieczne wyjścia awaryjne – informował.
Gdzie w 2020 roku zobaczymy spektakle z Dużej Sceny?
– Myślimy też nad miejscem, gdzie będziemy prezentować tytuły z Dużej Sceny poza teatrem, co nie jest łatwe ze względu na możliwości techniczne. Nasze scena jest niebotycznych rozmiarów, nie ma takiej drugiej w całej Polsce – podkreślał Rakowski.
Jak zdradził dyrektor, poszukiwania takiej przestrzeni trwają od 1,5 roku.
– Do czasu gdy nie mamy pozwoleń, nie możemy mówić o konkretach. Są atrakcyjne miejsca w Opolu, ale dopóki nie pozyskamy wymaganych technicznych formalności zaakceptowanych przez urzędy, nie możemy mówić, o jakie miejsca chodzi. Pewne przestrzenie też chcemy po prostu zaadaptować. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo widzów i jakość przedstawianych tam spektakli.
Zakończenie prac remontowych planowane jest na wrzesień 2020 roku.
„Kochanowski” planuje również współpracę koprodukcyjne z: Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem Śląskim w Katowicach oraz Teatrem im. Willama Horzycy w Toruniu.
Teatr z Opola w ETC: Małe Opole stolicą polskich i europejskich teatrów
Oficjalne przystąpienie do organizacji ETC, zrzeszającej najważniejsze teatry w całej Europie, odbędzie się w ramach listopadowej (28.11), konferencji w Amsterdamie.
– Będziemy pierwszym teatrem w Polsce, które wejdzie do Europejskiego Stowarzyszenia Teatrów – cieszył się Norbert Rakowski.
– Podczas ostatnich Konfrontacji Teatralnych był u nas prezydent tego stowarzyszenia, bowiem przed przyjęciem kolejnego członka stowarzyszenie ocenia z jakim teatrem ma do czynienia. Mamy nadzieję, że to członkostwo da nam szansę na współpracę, otwarcie projektów europejskich i koprodukcji. Starania o wejście do tej unii zajęły nam dwa lata.
Koniec drukowanego programu, nowa strona www i zniżki na bilety
Opolski teatr zmienił też swoją stronę internetową. Teraz ma być bardziej czytelna i przejrzysta.
– Rezygnujemy też z programów drukowanych do każdej sztuki. W dobie XXI wszędzie, gdzie tylko możliwe pojawia się kod QR, który przekieruje na naszą stronę. Do tego potrzebna jest tylko komórka, którą ma dziś każdy z nas – przekonywał.
– Wprowadziliśmy też Tydzień Kulturalnych Cen. W każdy drugi tydzień danego miesiąca obowiązywać będą bardzo atrakcyjne ceny na spektakle w następnym miesiącu. To prawie 30 procent taniej. Później nie będzie szansy na tańsze bilety.
Fot. Anna Konopka