Około 320 kolarzy z całej Polski ścigało się ulicami sołectw gminy Chrząstowice w 34. Ogólnopolskim Wyścigu Kolarskim o Puchar Wójta. Niedzielne (28 kwietnia) zawody odbywały się na drogach Dębia, Dańca i Dębskiej Kuźni.
Zawodniczki i zawodnicy ścigali się w czterech kategoriach wiekowych: młodziki, juniorzy młodsi, juniorzy i elita do 23 lat. Sportowcy z gminy Chrząstowice rywalizowali także w kategoriach dla przedszkolaków, młodzieży szkolnej i VIP-ów, czyli osób, które w szczególny sposób angażują się w rozwój lokalnego kolarstwa.
– zachwalał Bartosz Szymański z Chrząstowic, zwycięzca wyścigu dla VIP-ów.
Sportowcy ścigali się ulicami Dańca, Dębskiej Kuźni i Dębia, w którym znajdowały się start i meta. Jedno okrążenie miało długość 13,5 kilometra. Ich ilość dostosowana była do kategorii wiekowej uczestników. Elita pokonała 8 okrążeń (108 km), juniorzy 6 (81 km), juniorzy młodsi 4 (54 km), a młodzicy 2 (27 km).
– podsumowuje Larysa Kolańczyk z Rydułtów na Śląsku, zwyciężczyni wyścigu młodziczek.
Najlepsi kolarze zostali nagrodzeni. Wyróżniono nie tylko pierwszych trzech zawodników, ale także osoby, które zajęły 4. i 5. miejsca. Najszybsi sportowcy z elity otrzymali ponadto nagrody pieniężne. Wyróżniono też najlepszego zawodnika opolskiego klubu kolarskiego LKS „Ziemia Opolska”.
Rywalizację podziwiali miłośnicy kolarstwa z całej Polski, a większość stanowili mieszkańcy Dębia, Dańca, Dębskiej Kuźni, Niwek i innych sołectw gminy Chrząstowice. To właśnie z niej pochodzi trzech medalistów olimpijskich: Joachim Halupczok, Benedykt Kocot i Edward Barcik.
– mówił Florian Ciecior, wójt gminy Chrząstowice.
Halupczok wywalczył srebro w wyścigu drużynowym na 100 km w 1988 roku w Seulu, Kocot był trzeci w wyścigu tandemów w 1972 roku w Monachium, a Barcik zajął drugie miejsce w wyścigu drużynowym na 100 km w 1972 roku w Monachium. Ostatni z nich był jednym z widzów niedzielnych wyścigów. Nam powiedział, jaki powinien być dobry kolarz.
– opowiadał Edward Barcik.
Najbardziej znanym kolarzem z gminy Chrząstowice jest Joachim Halupczok. Pochodzący z Niwek sportowiec, oprócz medalu olimpijskiego w Seulu, wywalczył także dwa „krążki” na mistrzostwach świata we francuskim Chambéry w 1989 – złoto ze startu wspólnego i srebro w wyścigu drużynowym.
Halupczok swoje pierwsze kroki stawiał właśnie na zawodach w Chrząstowicach. Jego pierwszym klubem był LKS „Ziemia Opolska”, a pierwszym trenerem Marian Staniszewski, dyrektor tegorocznych zawodów.
– opowiada Staniszewski.
fot: Tomasz Chabior