Do szkół ponadpodstawowych w województwie opolskim trafiło właśnie w sumie prawie 4000 laptopów dla wszystkich nauczycieli oraz nowoczesne pomoce naukowe, które będą służyć prowadzeniu nauczania na odległość.
O zakupie komputerów dla nauczycieli w całym regionie zdecydował Zarząd Województwa Opolskiego. – W obecnej sytuacji każdy nauczyciel powinien mieć odpowiedni sprzęt, który umożliwi mu prowadzenie e-lekcji. Postanowiliśmy kupić nauczycielom liceów, szkół zawodowych oraz specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych nowoczesne komputery, z pełnym oprogramowaniem – mówi marszałek Andrzej Buła.
W realizacji tej inicjatywy wzięli udział pracownicy urzędu marszałkowskiego, Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji oraz Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. – Wyposażenie szkół nie należy do naszych zadań, ale postanowiliśmy wesprzeć starostów i burmistrzów. Rzeczywistość pokazuje nam każdego dnia, jak ważna jest współpraca, zwłaszcza w tak trudnych warunkach – mówi wicemarszałek Roman Kolek, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za edukację. Przewodniczący sejmiku województwa Rafał Bartek podkreśla, że samorząd województwa po raz kolejny wspiera nauczycieli w tej trudnej sytuacji. – Mamy świadomość, że potrzeby są jeszcze większe, ale zarząd województwa, z odpowiedzialnym m.in. za edukację Romanem Kolkiem, od początku podejmuje działania wychodzące naprzeciw wyzwaniom, jakie stawia przed nami pandemia – mówi.
Sprzęt zakupiono w ramach dwóch projektów unijnych. Pierwszy – „Op@lskie dla liceów – zdalne nauczanie zbliża!” – objął 41 liceów ogólnokształcących w regionie. Każdy z nauczycieli pracujących w tych szkołach otrzyma komputer z pełnym oprogramowaniem, w wersji pozwalającej na profesjonalne przygotowanie i prowadzenie zajęć. W sumie to ponad 1600 laptopów. Każda ze szkół dostanie także monitory interaktywne z systemem dwukierunkowej komunikacji, wizualizery, kamery internetowe i zestawy słuchawkowe.
Natomiast w ramach projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy” kupiono komputery dla szkół zawodowych – ponad 2000 laptopów i dodatkowo 131 komputerów stacjonarnych. Każda z 54 tego typu szkół otrzyma również, zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem, specjalistyczne oprogramowanie branżowe do wykorzystania w czasie nauczania zdalnego.
Dr Dorota Gajda-Szczegielniak, dyrektor Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim, podkreśla, jak duże znaczenie ma fakt, że zapewniono wszystkim nauczycielom odpowiednie narzędzia do pracy. – Niezwykle cenne jest w naszym przypadku połączenie tych dwóch projektów w jedno działanie. Jesteśmy placówką składającą się z pięciu typów szkół, zarówno ogólnokształcących, jak i zawodowych. Realizacja tych projektów wpływa zatem korzystnie na jakość i efektywność pracy grona pedagogicznego – mówi.
Dodatkowo nauczyciele dostaną wsparcie w postaci szkoleń i konsultacji, dzięki którym będą mogli swobodnie korzystać z nowego zaplecza technicznego. W projektach wyłoniono czterdziestu e-liderów, czyli nauczycieli, którzy swobodnie poruszają się w cyfrowej rzeczywistości i będą wspierać innych swoją wiedzą i doświadczeniem. W powiecie opolskim będzie sześciu takich nauczycieli. – Komputery wyposażone są w oprogramowanie kompatybilne z używanymi obecnie przez szkołę platformami, przypisane do projektów szkolenia informatyczne pozwolą nauczycielom szczegółowo poznać te programy, a to z kolei wpłynie na swobodę pracy podczas zdalnego nauczania – tłumaczy dyrektor Gajda-Szczegielniak.
Do tej pory na wsparcie szkół w obu projektach wydano ponad 11,5 miliona złotych. Kolejne środki mają zostać przeznaczone m.in. na doposażenie szkół specjalnych. Tylko w powiecie opolskim i mieście Opolu 1162 nauczycieli z 14 liceów i 10 szkół kształcących zawodowo otrzyma komputery i sprzęt do nauczania zdalnego za kwotę ponad 3,7 miliona złotych.
Zdajemy sobie sprawę z tego, w jak trudnej sytuacji znalazły się szkoły, a de facto – nauczyciele, którzy niemal z dnia na dzień musieli sprostać wymogom kształcenia na odległość. Niejednokrotnie musieli korzystać z prywatnych zasobów, prowadząc e-lekcje. Kupiony przez nas sprzęt i oferowane szkolenia powinny ułatwić im pracę. Wierzę, że wspólnymi siłami sprostamy wymaganiom tego trudnego czasu i nasza młodzież będzie mogła kształcić się na europejskim poziomie – Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.