Głównym tematem konferencji były problemy ochrony ubezpieczeniowej osób migrujących.
Jej treść była bardzo bliska naszemu regionowi z uwagi na dużą skalę migracji pracowników z krajów Europy Zachodniej, przeważnie do Niemiec. Jednocześnie coraz bardziej zauważalny jest wysoki poziom imigracji pracowników na rodzimy rynek pracy ze wschodu, głównie z Ukrainy.
Pod koniec grudnia liczba cudzoziemców ubezpieczonych w FUS wynosiła 440 255, z czego 316 474 to Ukraińcy – informował Andrzej Szybkie, dyrektor Departamentu Rent Zagranicznych ZUS. Z kolei według Antoniego Malaki, dyrektora Oddziału ZUS w Opolu, liczba osób pobierających świadczenie takie jak: emerytura, renta, emerytura pomostowa, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w lutym 2018 wynosiła 43 881.
„Liczba mieszkańców Polski poza jej granicami, w latach 2015–2016 w tysiącach wynosiła w 2015 r. 2397 osób, w kolejnym roku liczba wzrosła do 2515 osób. Czynnikami ekonomicznymi wpływającymi na migrację są m.in. niskie płace (to aż 80%), wysokie koszty utrzymania (konsumpcja) 60%, bezrobocie 45%, słaba polityka prorodzinna 50%, słaba opieka medyczna 70%, słaba opieka społeczna 65%” – informował dr Rafał Parvi z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
Warto również podkreślić, że opolski oddział ZUS od około 25 lat jest oddziałem indywidualnym do przyznawania i wypłacania świadczeń emerytalnych i rentowych dla osób migrujących do Niemiec, a w ostatnim czasie reemigrujących na teren Opolszczyzny oraz innych części Polski.
Konferencja została zorganizowana przez opolski Oddział ZUS we współpracy z Wyższą Szkołą Bankową w Opolu.
Fot. Kinga Tokarz