Lasy sosnowe na Opolszczyźnie obumierają, co wszyscy możemy to zauważyć. Pytanie, co możemy z tym zrobić.

Gradobicie z 2012 roku uszkodziło pędy i igliwie w koronach drzew, potem susze spowodowały osłabienie sosen i w konsekwencji uaktywniły się szkodniki wtórne. Z znaczących ilościach pojawiła się w również jemioła. W konsekwencji od 2016 r. obserwujemy zamieranie borów sosnowych.

Najgorzej sytuacja wygląda w nadleśnictwach: Opole, Strzelce Opolskie, Prószków, Tułowice, Turawa, Kup, Brzeg i Kluczbork. Cierpią głównie drzewostany starsze, sadzone jeszcze w pierwszej połowie XX w., kiedy w wielu miejscach teren był bardziej podmokły, a wody gruntowe znacznie wyżej niż obecnie.

– Leśnicy troszczą się i dbają o największy skarb narodowy, a tym skarbem są lasy państwowe. Prowadzimy na tych terenach gospodarkę leśną w sposób planowy, zrównoważony, trwały i ciągły, gwarantując dostawy surowca drzewnego do przemysłu – informuje dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Wiesław Kucharski.

Ostatecznie w całym 2016 r. usunięto ponad 182 tys. m³, a w 2017 r., blisko 160 tys. m³ drzew. Mimo że w ubiegłym roku panowały lepsze warunki wilgotnościowe niż w ciągu wcześniejszych lat, trudno mówić o znaczącym polepszeniu się stanu opolskich lasów. Wykonana na koniec marca inwentaryzacja skutków suszy wykazała na Opolszczyźnie niemal 8 tys. ha.

– Długotrwały brak opadów w postaci śniegu czy deszczu przez kilka następujących po sobie latach doprowadził do tego, że poziom wód gruntowych nagłemu obniżeniu o ponad dwa metry. Sprawa zamierania lasów na Opolszczyźnie sośnin dotyczy przede wszystkim drzewostanów powyżej 60 lat, czyli drzewostanów, które mają już ukształtowany system korzeniowy – dodaje Wiesław Kucharski.

Na konferencji prasowej byli obecni m.in. Zdzisław Dzwonnik – Nadleśniczy Nadleśnictwa Opole, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach – Wiesław Kucharski, nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków – Marek Bocianowski, Liliana Armatys z Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Katowicach, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Brzeg – Lech Pawluk czy inżynier nadzoru Nadleśnictwa Strzelce Opolskie – Krzysztof Wiśniewski.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie