Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego ogłosił konkurs, którego celem jest wyłonienie i uhonorowanie osób działających wolontaryjnie na rzecz innych ludzi. To także okazja do promowania takich postaw społecznych.

Kandydatury do konkursu „Społecznik Roku” będą przyjmowane od 15 do 30 września 2020 roku. Organizatorzy konkursu apelują do Opolan, żeby zgłaszali kandydatów, bo oni sami przecież się nie zgłoszą.

– Ten konkurs ma na celu wyeksponowanie takich właśnie osób, które działają z potrzeby serca na rzecz innych ludzi – tłumaczy Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego. – Takie osoby nie czekają na wyróżnienie, bo są bardzo skromne i skoncentrowane przede wszystkim na pracy. A takie wyróżnienie jest dla nich jeszcze dodatkową motywacją do dalszego działania.

Barbara Kamińska dodaje, że bezinteresowni społecznicy są wzorcem, który trzeba pokazywać w skomercjalizowanym świecie.

– Najważniejsze jest to, żeby w swoim środowisku dostrzec osoby, które z wielkim sercem i pasją pomagają innym oraz aktywizują swoją społeczność – dodaje szefowa Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego.

Zgłaszani społecznicy mogą dziać na bardzo różnej niwie, od kultury, sportu, oświaty, po pomoc niepełnosprawnym, uzależnionym, czy zagrożonym wykluczeniem.

– To spektrum jest bardzo szerokie, chodzi o to, by taka osoba działała na rzecz innych – podkreśla Barbara Kamińska.

Kandydat na „Społecznika Roku” musi być pełnoletnim mieszkańcem województwa opolskiego, który działa nieodpłatnie na rzecz innych osób oraz swojego otoczenia, działa od lat z dużym zaangażowaniem na rzecz zmian, na których zyskuje środowisko lokalne i przeciwdziała problemom społecznym, inicjuje działania, akcje i przedsięwzięcia społeczne w swoim środowisku, zachęcając do działania innych.

Kandydatów mogą zgłaszać organizacje pozarządowe, instytucje oraz pełnoletnie osoby fizyczne, pod warunkiem dołączenia rekomendacji organizacji pozarządowej, instytucji lub nieformalnej grupy osób.

A jak to wygląda w praktyce?

– Swoich kandydatów zgłaszają środowiska oświatowe, artystyczne, często OSP, a także sołtysi  – mówi Barbara Kamińska. – Zgłaszają wolontariusze osoby, które działają na rzecz niepełnosprawnych.

Wnioski zgłoszeniowe wraz z regulaminem dostępne są na stronie https://www.opolskie.pl/2020/09/szukamy-kandydatow-na-spolecznika-roku-wojewodztwa-opolskiego-2019-ogloszenie-konkursu/ oraz w Biurze Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Wypełniony wniosek zgłoszeniowy wraz z załącznikami należy składać w urzędzie marszałkowskim osobiście, bądź przesłać za pośrednictwem platformy ePUAP lub listownie na adres urzędu.

Wnioski można składać od 15 do 30 września 2020 r. O zachowaniu terminu decyduje data nadania. Zgłoszenia wraz z załącznikami, które wpłyną po terminie nie będą rozpatrywane.

Jolanta Jasińska-Mrukot

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.